Na Wall Street kontynuowano korektę

WST
opublikowano: 09-11-2007, 22:19

Sytuacja na amerykańskich giełdach nie uległa zmianie. Piątkowa sesja przyniosła kontynuację spadków. Indeks Dow Jones stracił ostatecznie 1,69 proc. niebezpiecznie zbliżając się do bariery 13 tys. pkt. Z kolei Nasdaq Composite opadł o 2,52 proc.

Utrzymanie spadkowej tendencji "zagwarantował" ponownie sektor bankowy, który w postaci coraz większej liczby reprezentantów odczuwa załamanie na rynku kredytów hipotecznych.

Tym razem negatywnym bohaterem został bank Wachovia, czwarta co do wielkości instytucja bankowa w Stanach Zjednoczonych. Emitent poinformował, że w ostatnim kwartale roku oczekuje sięgającej co najmniej 600 mln USD straty na kredytach.

Na rynku spółek technologicznych niepokój wzbudził Qualcomm, drugi co do wielkości producent mikroprocesorów stosowanych w telefonach komórkowych. Firma stwierdziła, że sytuacja na rynku kredytowym oraz rosnąca konkurencja negatywnie przełożą się na jej przyszłoroczne wyniki.

W prestiżowej średniej Dow Jones mocno traciły papiery konglomeratu 3M. Do ich przeceny doprowadził raport analityków Goldman Sachs. Zasugerowano w nim sprzedaż tych papierów, gdyż należy oczekiwać spadku popytu na produkty spółki w przypadku znaczącego spowolnienia gospodarczego.

Powody do zadowolenia mieli z kolei udziałowcy Merck, jednego z największych koncernów farmaceutycznych. Rynkowy gigant poinformował, że zawarł ugody w większości pozwów związanych z "feralnym" lekiem przeciwbólowym Vioxx. Kosztować one będą spółkę około 4,85 mld USD. To jednak dobra informacja, gdyż sprawa cięgnie się od kilku lat.

W ciągu całego "czarnego" tygodnia, wskaźnik Dow Jones stracił 4 proc. Indeks S&P 500 opadł o 3,8 proc. zaś Nasdaq aż 6,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na Wall Street kontynuowano korektę