Na Wall Street możliwe spadki, rynek czeka na Fed

13-08-2002, 14:24

NOWY JORK (Reuters) - Wtorkowe sesje w USA rozpoczną się prawdopodobnie od niewielkich zniżek, ponieważ rynek coraz mniej wierzy w to, że mimo kolejnych oznak spowolnienia gospodarczego amerykański bank centralny - Fed obniży dziś stopy procentowe.

W poniedziałek indeks Dow Jones spadł po raz pierwszy od czterech sesji, w czasie których gracze kupowali akcje właśnie ze względu na spekulacje dotyczące obniżki przez Fed kosztów pieniądza. Początek tygodnia zepsuł także inwestorom przewoźnik US Airways, który zwrócił się o sądową ochronę przed wierzycielami.

We wtorek inny amerykański przewoźnik - American Airlines podał na swojej stronie internetowej, że zamierza do marca 2003 roku zwolnić 7000 osób.

Inwestorzy czekają na publikację danych o sprzedaży detalicznej w lipcu, które Departament Handlu poda o godzinie 14.30. Zdaniem analityków wzrosła ona o 1,2 procent po 1,1-procentowym wzroście w czerwcu. Po odliczeniu sprzedaży samochodów sprzedaż ma wzrosnąć o 0,2 procent wobec 0,4-procentowego wzrostu miesiąc wcześniej.

Zarząd Rezerwy Federalnej ogłosi swoją decyzję w sprawie stóp procentowych o godzinie 20.15 czasu polskiego. Większość ekonomistów jest zdania, że główna stopa procentowa zostanie utrzymana na poziomie 1,75 procent - najniższym od 40 lat.

Obserwatorzy nie są natomiast zgodni co do tego, jaka będzie treść komunikatu Fed, towarzyszącego samej decyzji, w którym bank centralny przedstawi swoją opinię na temat sytuacji gospodarczej.

W ankiecie przeprowadzonej przez Reutera 10 na 22 dealerów obligacji wyraziło opinię, że Fed może zasugerować kolejną obniżkę stóp podając, że gospodarce USA bardziej obecnie grozi spowolnienie niż inflacja.

Do godziny 14.16 kontrakty terminowe na Nasdaq 100 spadły o 0,85 procent, do 935,50 punktu. Kontrakty na S&P 500 spadły o 0,88 procent, do 894,60 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na Wall Street możliwe spadki, rynek czeka na Fed