Na Wall Street największe zwyżki od 7 miesięcy

opublikowano: 17-04-2002, 07:54

NOWY JORK (Reuters) - We wtorek indeksy nowojorskich giełd wzrosły najwięcej od siedmiu miesięcy dzięki dobrym prognozom producenta chipów Texas Instrument oraz koncernu samochodowego General Motors.

"Świat jest piękny. Inwestorzy byli wyjątkowo przygnębieni przed rozpoczęciem okresu publikacji wyników spółek, ale raporty kwartalne z sektora technologicznego okazały się lepsze niż oczekiwano" - powiedział Ned Riley, analityk State Street Global Advisors.

Tuż po zamknięciu notowań największy na świecie producent chipów Intel podał, że jego zysk w pierwszym kwartale był nieco niższy niż rok wcześniej, co może oznaczać, iż już wkrótce wyniki spółki zaczną się poprawiać. Akcje koncernu podrożały w obrocie po sesji o 1,4 dolara z 30,7 dolara.

Indeks Dow Jones wzrósł o 2,06 procent do 10.301,32 punktu, a Nasdaq Composite zyskał 3,59 procent do 1.816,79 punktu.

Inwestorzy pozytywnie zareagowali również na dobre dane makroekonomiczne. Chociaż w ubiegłym tygodniu liczba nowych inwestycji budowlanych spadła znacząco to produkcja przemysłowa wzrosła najwięcej od dwóch lat, a inflacja była niższa od prognoz.

"Moim zdaniem dane były wspaniałe. Inflacja nie stanowi problemu, więc Fed nie powinien zacząć podwyższać stóp w maju lub czerwcu, dlatego indeksy mogą nadal spokojnie rosnąć" - powiedział Phil Orlando z Value Line.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na Wall Street największe zwyżki od 7 miesięcy