Na Wall Street przecena po ostrzeżeniach Nokii i AOL

opublikowano: 03-12-2002, 22:07

Amerykańskie indeksy zakończyły wtorkową sesję spadkami, wywołanymi przez pesymistyczne prognozy Nokii i giganta medialnego AOL Time Warner. Nastroje pogorszyła też finansowa kara nałożona przez SEC na brokerów za niedostateczną ochronę korespondencji elektronicznej. Na zamknięciu Dow Jones spadł 1,35 proc., Nasdaq stracił 2,41 proc., a Standard & Poor's 500 zakończył dzień o 1,47 proc. niżej.

Dow Jones spadł już drugą sesję z rzędu i po ośmiu tygodniach wzrostu rozpoczął grudzień od strat. W poniedziałek indeks amerykańskich blue-chipów osiągnął chwilowo poziom 9 tys., pkt, jednak dane na temat aktywności w amerykańskim przemyśle powstrzymały wzrosty.

We wtorek na Wall Street napłynęły niepokojące informacje od gigantów sektora TMT. Najpierw fińska Nokia, największy na świecie producent komórek, przedstawiła negatywne prognozy dotyczące rynku telefonii komórkowej. Prognozy spółki, która przewiduje 10-proc. dynamikę sprzedaży telefonów w 2003 r. były tym bardziej przykre dla rynku, że jeszcze w poniedziałek bardzo optymistyczne prognozy na ten temat przedstawił bank Merrill Lynch. W dół poszły akcjke RF Micro Devices, Motoroli, Qualcomm i AT&T Wireless. Spadła nawet wycena Texas Instruments, którzy w poniedziałek po sesji poprawił prognozy zysku i sprzedaży.

Przecenę wśród dotkomów wywołały ostrzeżenia z America Online, po których wycena AOL Time Warner spadła o ponad 14 proc. Największy koncern medialny świata ujawnił, że w przyszłym roku America Online osiągnie wynik sprzedaży na poziomie zbliżonym do tegorocznego. Jej zysk spadnie jednak o 25 proc.

Nastroje pogorszył też Richard Bernstein, czołowy analityk Merrill Lynch. Obniżył on udział akcji w swym modelowym portfelu z 50 do 45 proc. kosztem obligacji. Powodem jest niepewność związana z giełdami akcji.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na Wall Street przecena po ostrzeżeniach Nokii i AOL