Czytasz dzięki

Na Wall Street rośnie strach przed recesją

opublikowano: 12-08-2019, 22:26

Dow Jones stracił w poniedziałek 1,5 proc. wartości, a S&P500 i Nasdaq spadły o 1,2 proc.

Nowy tydzień na amerykańskich rynkach akcji rozpoczął się od dużej przeceny. Powodem była seria negatywnych informacji przy jednoczesnym braku pozytywnych. Inwestorzy są coraz bardziej przekonani, że przedłużająca się wojna handlowa USA z Chinami zaszkodzi amerykańskiej gospodarce i może pchnąć ją w recesję. Szczególnie, że wrześniowa podwyżka ceł na import z Chin może mocniej niż dotychczas uderzyć w amerykańskich konsumentów, główną siłę napędową gospodarki. Wzmocnił pesymizm Goldman Sachs obniżając prognozę wzrostu PKB USA w ostatnim kwartale roku. Nie poprawił nastrojów twierdząc, że rozwiązania sporu handlowego nie ma co oczekiwać przed wyborami prezydenckimi w USA w listopadzie przyszłego roku. Inwestorzy szukali „bezpiecznej przystani” na rynku obligacji. Rentowność „dziesięciolatek” USA znów znalazła się najniżej od października 2016 roku i mocno zbliżyła się do rentowności obligacji 2-letnich, budząc obawę pojawienia się „odwrócenia” krzywej rentowności i kolejnego zwiastuna recesji. Rentowność obligacji 30 letnich spadła w pobliże historycznego minimum z lipca 2016 r.   

NYSE, Wall Street
Zobacz więcej

NYSE, Wall Street fot. Bloomberg

Negatywnie na nastroje na Wall Street wpływały także doniesienia zagraniczne, czyli eskalacja protestów w Hongkongu, zagrażająca funkcjonowaniu azjatyckiego centrum finansowego, oraz krach w Argentynie, spowodowany strachem przed dojściem do władzy w październikowych wyborach prezydenckich lewicowych populistów.

Na zamknięciu podaż przeważała we wszystkich 11 głównych segmentach S&P500. Największej doświadczyły spółki finansowe (-1,9 proc.), materiałowe (-1,5 proc.) i energii (-1,4 proc.). Najlepiej na tle rynku wyglądały segmenty  „defensywne”, dobre na czas złej koniunktury gospodarczej, czyli dóbr codziennego użytku (-0,7 proc.), REIT-y nieruchomości (-0,4 proc.) i spółki użyteczności publicznej (-0,3 proc.). Na zamknięciu taniało aż 440 spółek wchodzących w skład S&P500.

Spadły kursy 29 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej rynek przecenił akcje koncernu przemysłowego United Technologies (-2,4 proc.), giganta farmaceutycznego Pfizer (-2,6 proc.) i banku inwestycyjnego Goldman Sachs (-2,65 proc.). Najmniej spadły kursy telekomu Verizon Communications (-0,2 proc.) i koncernu medycznego Johnson & Johnson (-0,1 proc.), a jako jedyne drożały akcje producenta leków, spółki Merck (0,2 proc.).
   

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane