Na Wall Street spadki przez wzrost rentowności obligacji

opublikowano: 19-10-2022, 22:39
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dow Jones spadał na zamknięciu o 0,3 proc., S&P500 stracił 0,7 proc., a Nasdaq zniżkował o 0,85 proc.

Po dwóch dniach wyraźnych wzrostów amerykańskich rynków akcji trzeci przebiegł pod dyktando podaży. To, czym różniła się środowa sesja od poprzednich, to powrót tematu podwyżek stóp przez Fed. Rentowności obligacji USA rosły, w przypadku 10-letnich najwyżej od 14 lat, a 2- i 30-letnich najwyżej od 15 lat, umacniał się dolar. Neel Kashkari, szef Fed w Minneapoli dał do zrozumienia, że walka z inflacją może zmusić bank centralny do podwyższenia głównej stopy ponad 4,75 proc., czyli wyżej niż jest to oczekiwane. Z kolei James Bullard, szef Fed w Chicago stwierdził, że bank centralny nie powinien reagować na sytuację na rynkach akcji. Nastrojów inwestorów nie zdołały znacząco poprawić lepsze niż oczekiwano wyniki kwartalne Netflixa, United Airlines i Procter & Gamble. Nie wsparły rynków także słabe dane o liczbie rozpoczętych budów domów, ani „beżowa księga” Fed, wskazująca mieszany obraz amerykańskiej gospodarki.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Spadła wartość 76 proc. spółek z S&P500. Podaż przeważała w 10 z 11 głównych segmentach indeksu. Najmocniej taniały spółki ochrony zdrowia (-1,4 proc.), finansowe (-1,6 proc.) i nieruchomości (-2,6 proc.). Najmniej traciły segmenty IT (-0,3 proc.) i usług świadczonych telekomunikacyjnie (-0,1 proc.). Jako jedyny rósł segment energii (2,9 proc.), czemu sprzyjał wyraźny wzrost cen ropy.

W Średniej Przemysłowej Dow Jones spadły kursy 18 z 30 blue chipów. Najmocniej spadała wartość banku JP Morgan Chase & Co. (-2,0 proc.), koncernu chemicznego Dow Inc. (-2,7 proc.) i właściciela sieci sklepów z artykułami budowlano-montażowymi Home Depot (-3,4 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się potentat rynku dóbr codziennego użytku Procter & Gamble (0,9 proc.), koncern naftowy Chevron (3,2 proc.) i firma ubezpieczeniowa Travelers Cos. (4,4 proc.).

Spadła wartość 69 proc. z ponad 3,7 tys. spółek z Nasdaq Composite. Podobnie było w przypadku Nasdaq 100, gdzie wśród najmocniej przecenionych znalazło się dużo spółek z Azji, a wśród drożejących dużo spółek półprzewodnikowych. Indeks Nasdaq Golden Dragon China stracił aż 7,1 proc., a indeks PHLX Semiconductor rósł o 0,8 proc. W grupie FAANG taniały tylko Amazon.com i Alphabet (po -1,1 proc.), a najmocniej drożał Netflix (13,1 proc.), który był także liderem zwyżek wśród spółek z S&P500.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane