Na Wall Street utrzymują się przedświąteczne wzrosty

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 22-12-2005, 22:02

Amerykańskie indeksy zakończyły już drugi dzień z rzędu niewielką zwyżką, choć początek sesji nie zapowiadał się najlepiej ze względu na wzrost cen ropy. Jednak pozytywne sygnały ze strony spółek technologicznych podtrzymały coroczny „Rajd Świętego Mikołaja”.

Amerykańskie indeksy zakończyły już drugi dzień z rzędu niewielką zwyżką, choć początek sesji nie zapowiadał się najlepiej ze względu na wzrost cen ropy. Jednak pozytywne sygnały ze strony spółek technologicznych podtrzymały coroczny „Rajd Świętego Mikołaja”. Skala wzrostów jest niewielka gdyż inwestorzy obawiają się, że świąteczne wzrosty mogą nie mieć takiej dynamiki jak zazwyczaj. Jest to możliwe ze względu na wysoką wycenę akcji, które sporo zyskały w ciągu ostatniego roku.

Pozytywnie na przebieg czwartkowych notowań wpłynęły niższa niż oczekiwano liczba nowych bezrobotnych oraz lepsza od prognozowanej sprzedaż komputerów kieszonkowych BlackBerry przez RIM. Mieszane dane makro odnotowano natomiast w przypadku dochodów i wydatków Amerykanów w listopadzie. Przypływ gotówki do portfeli był zgodny z prognozami ekonomistów, ale wydatki nieznacznie niższe.

Wśród spółek technologicznych, które były motorem czwartkowych wzrostów, wyróżniły się akcje Red Hat rosnące o 4,5 proc. Dystrybutor oprogramowania firmy Linux osiągnął zyski lepsze od oczekiwań analityków.  Dobre wyniki przedstawiły też Research in Motion i Tibco Software. Akcje pierwszego z producentów oprogramowania wzrosły o 11 proc., a drugi podrożał o 8 proc.

Za to negatywnie wyróżnił się Micron Technology. Kurs akcji technologicznego potentata początkowo rósł mimo że spółka odnotowała 60 proc. spadek zysków w minionym kwartale. Udało się jej sprzedać więcej mikroprocesorów niż zakładano. Na zamknięciu przeważyły jednak słabe wyniki i spółka straciła 3 proc.

Blisko 2 proc. potaniały papiery ConAgra Foods. Firma zanotowała aż 32 proc. spadek  zysku, na co wpływ miała bardzo zła sprzedaż i wysokie ceny ropy naftowej. To już kolejna spółka, która odczuła na własnej skórze niestabilny rynek paliw. I właśnie ropę analitycy uznali za największy czynnik ryzyka dla giełd w nadchodzącym roku.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na Wall Street utrzymują się przedświąteczne wzrosty