Na Wall Street wzrosły Disney i Wal-Mart, Pfizer i Altria w dół

opublikowano: 13-05-2004, 22:18

Amerykańskie parkiety zakończyły czwartkową sesję niewielkimi zmianami indeksów. Nasdaq zyskał 0,02 proc., Dow Jones potaniał o 0,34 proc., a Standard & Poor's 500 spadł o 0,07 proc. Znikome ruchy indeksów to efekt niejednoznacznych danych makro i sprzecznych informacji napływających ze spółek.

Wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) wzrósł w kwietniu powyżej oczekiwań, co może utwierdzić Fed w decyzji o podwyżce stóp procentowych. Ceny hurtowników w USA wzrosły w kwietniu o 0,7 proc., podczas gdy analitycy spodziewali się wzrostu o 0,3 proc.

Z drugiej strony liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła w ubiegłym tygodniu bardziej niż oczekiwano, a sprzedaż detaliczna spadła w kwietniu o 0,5 proc. przerywając tym samym serię siedmiu miesięcy z rzędu wzrostu. To przemawia raczej za utrzymaniem niskich stóp.

Niewielkie zmiany indeksów potwierdzają, że obawy o podwyżkę, pozostających na rekordowo niskim poziomie, stóp procentowych są już uwzględnione w cenie akcji, a do kupna akcji nie zachęcają też doniesienia ze spółek i sytuacja na Bliskim Wschodzie, gdyż w centrum uwagi pozostaje wciąż Irak.

Już drugi dzień z rzędu spadkom przewodziła Altria, tracąc 1,8 proc. Fatalnie na decyzję koncernu tytoniowego wpłynęła decyzja Sądu Florydy dotycząca wypłaty 145 mld USD odszkodowania ofiarom palenia papierosów. Analitycy Goldman Sachs i Morgan Stanley natychmiast obniżyli rekomendacje dla Altrii.

Blisko 1 proc. potaniały akcje Pfizera. Największy na świecie koncern farmaceutyczny zawrze układ w sprawie oskarżeń o nielegalne praktyki marketingowe jednej z jego spółek, co będzie go kosztowało 400 mln USD.

Po drugiej stronie, liderem wzrostu był Walt Disney, ze zwyzką o 1,3 proc. Amerykański gigant przemysłu rozrywkowego, zanotował 537 mln USD (2,1 mld zł) zysku w drugim kwartale roku obrotowego, o 71 proc. więcej niż w 2003 r. Sprzedaż wzrosła o 11 proc. i osiągnęła 7,19 mld USD (28,8 mld zł). Silna amerykańska gospodarka i turystyczny boom wywołany słabym dolarem pozwoliły odrobić straty po 11 września 2001 r. Do sukcesu przyczyniły się szczególnie tematyczne parki rozrywki czy sprzedaż DVD.

Niewielka poprawa wyceny stała się udziałem Wal-Mart. Amerykańska sieć handlowa zanotowała 18-procentowy wzrost zysku, wykazując 2,2 mld USD zysku netto przy 1,8 mld USD rok temu. Wyniki były nieco lepsze od oczekiwanych, ale spółka obawia się osłabienia popytu w związku z rosnącymi cenami energii. Przychody sieci wzrosły o 14,2 proc. — do 64 mld USD, bardziej niż cały detal w USA.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na Wall Street wzrosły Disney i Wal-Mart, Pfizer i Altria w dół