Na warszawskiej giełdzie bez MIDWIG i WIRR

17-03-2007, 18:07

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) od poniedziałku zmienią się zasady konstrukcji i nazwy indeksów. Zamiast MIDWIG będzie mWIG40, a zamiast WIRR - sWIG80. WIG20 pozostanie bez zmian. Zmiana konstrukcji indeksów nie będzie miała wpływu na ciągłość ich obliczania. Wartości dotychczas podawane dla MIDWIG będą od poniedziałku podawane dla mWIG40, zaś wartości WIRR będą przejęte przez sWIG80.

Do zmienionych indeksów wejdzie w sumie 140 spółek, wobec których będzie się stosować nowe kryteria doboru. Wartość akcji w wolnym obrocie spółki z indeksu będzie musiała przekraczać 1 mln euro, zaś tzw. free float, czyli liczba akcji w wolnym obrocie, będzie musiała być wyższa niż 10 proc. akcji spółki. Zmiany zostały wprowadzone po zakończeniu piątkowej sesji.

W wyniku zmian spółki podzielono na trzy kategorie: o dużej, średniej i małej kapitalizacji. W opinii GPW, dotychczasowy podział widoczny w indeksach, odwołujący się do rynku podstawowego i równoległego, był mało przydatny dla inwestorów. Dotychczas zasady doboru spółek do indeksów były odmienne w zależności od wskaźnika.

Modyfikacja indeksów oznacza również, iż do indeksów mogą wchodzić narodowe fundusze inwestycyjne (NFI), które - choć zmieniły charakter działalności - były nieobecne we wskaźnikach.

Bez zmian pozostaną inne indeksy: WIG (obliczany dla wszystkich spółek giełdowych), WIG-PL (dla spółek krajowych) i TechWIG (indeks spółek informatyczno-technologicznych).

WIG20 będzie publikowany tak jak dotychczas - co 15 sekund, mWIG40 i sWIG80 - co 60 sekund.

W nowych składach indeksów cenowych, jakimi są WIG20, mWIG40 i sWIG80, znajduje się 140 kolejnych spółek spośród spełniających kryteria. Kryteriów uczestnictwa w indeksach nie spełniło ok. 25 spółek.

Spółki z WIG20 pokrywają ponad 60 proc. rynku pod względem obrotów i kapitalizacji, a spółki z indeksu średnich spółek to ok. 20 proc. rynku.

Giełda pod koniec 2008 r. chce przymierzyć się do zmiany indeksu największych spółek - WIG20. Po zmianach mogłoby do niego wchodzić 25 lub 30 spółek o największej kapitalizacji. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Na warszawskiej giełdzie bez MIDWIG i WIRR