Na warszawskiej giełdzie drugi dzień spadków

(Marek Druś)
opublikowano: 21-09-2005, 16:48

Warszawska giełda pogrąża się w przecenie. Już drugą sesję z rzędu traciły na wartości indeks WIG oraz WIG 20. Dziś spadły o 0,7 proc. i 0,9 proc. Do tego obroty okazały się niższe o ponad 500 mln zł od wtorkowych kiedy ich wartość zbliżyła się do 1,5 mld zł.

Warszawska giełda pogrąża się w przecenie. Już drugą sesję z rzędu traciły na wartości indeks WIG oraz WIG 20. Dziś spadły o 0,7 proc. i 0,9 proc. Do tego obroty okazały się niższe o ponad 500 mln zł od wtorkowych kiedy ich wartość zbliżyła się do 1,5 mld zł.  

Ale kontynuacji korekty oraz spadku popytu można był się spodziewać. Inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, mogły zaniepokoić wyniki najnowszego sondażu wyborczego. Z opublikowanego w środę sondażu TNS OBOP wynika, że na PiS chce głosować 34 proc. ankietowanych, zaś na Platformę 32 proc. Do tej pory rynek był przekonany i przygotowany na zwycięstwo wyborcze PO, co z resztą pozytywnie odbierali giełdowi inwestorzy.

Czyżby na parkiet wkradł się niepokój? Na pewno zapanowała większa ostrożność. Widać to chociażby po spadających obrotach. Po pierwszej pół godzinie handlu nie przekraczały 100 mln zł, podczas gdy wczoraj o tej porze było to 250 mln zł.

Co gorsze wstrzemięźliwość zaczęli wykazywać inwestorzy zagraniczni. Ich ostrożność widać po notowaniach liderów warszawskiego parkietu. Motorem dzisiejszych spadku okazała się być TP SA. Już na starcie jej notowania traciły 3 proc.Skończyło się blisko 2-proc. przeceną. Wygląda na to, że inwestorzy realizują zyski, bo Telekomunikacja była jednym z liderów ostatnich wzrostów (tylko w tym miesiącu jej kurs skoczył ponad 10 proc.).

Podobną sytuację mamy z dwoma naszym największymi bankami. Notowania PKO BP rozpoczęły sesję od niespełna 1-proc. przeceny. Później było jeszcze gorzej. Kiepsko wypadło także Pekao SA. Już po kilku minutach handlu akcje tego banku traciły ponad 1 proc. Zakończyło się 2,7-proc. przeceną.

Na tle kiepskiego rynku nieźle zaprezentował się Orlen, dzięki któremu WIG 20 nie pogrążył się w jeszcze głębszej przecenie. Akcje krajowego potentata z branży paliwowej cały czas cieszą się dużym wzięciem i nic dziwnego skoro ropa znowu zaczęła drożeć. Dziś na papierach płockiego koncernu można było zarobić blisko 1 proc.

W środę dobrze wiodło się także spółkom z branży metalowej. Inwestorzy chyba uwierzyli w poprawę koniunktury na rynku stalowym bo kolejną sesję drożeją akcje Drozapolu. Ponad 4 proc. zyskał kurs Stalprofilu i 3,1 proc Stalexportu. 

Jednym z liderów dzisiejszych wzrostów okazał się Variant. Skok notowań o 12,8 proc. może sugerować, że inwestorzy wierzą w efekty realizowanej strategii.

Maciej Zbiejcik, m.zbiejcik@pb.pl

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na warszawskiej giełdzie drugi dzień spadków