Czytasz dzięki

Na warszawskiej giełdzie drugi dzień spadków

(Marek Druś)
opublikowano: 21-09-2005, 16:48

Warszawska giełda pogrąża się w przecenie. Już drugą sesję z rzędu traciły na wartości indeks WIG oraz WIG 20. Dziś spadły o 0,7 proc. i 0,9 proc. Do tego obroty okazały się niższe o ponad 500 mln zł od wtorkowych kiedy ich wartość zbliżyła się do 1,5 mld zł.

Warszawska giełda pogrąża się w przecenie. Już drugą sesję z rzędu traciły na wartości indeks WIG oraz WIG 20. Dziś spadły o 0,7 proc. i 0,9 proc. Do tego obroty okazały się niższe o ponad 500 mln zł od wtorkowych kiedy ich wartość zbliżyła się do 1,5 mld zł.  

Ale kontynuacji korekty oraz spadku popytu można był się spodziewać. Inwestorów, zwłaszcza zagranicznych, mogły zaniepokoić wyniki najnowszego sondażu wyborczego. Z opublikowanego w środę sondażu TNS OBOP wynika, że na PiS chce głosować 34 proc. ankietowanych, zaś na Platformę 32 proc. Do tej pory rynek był przekonany i przygotowany na zwycięstwo wyborcze PO, co z resztą pozytywnie odbierali giełdowi inwestorzy.

Czyżby na parkiet wkradł się niepokój? Na pewno zapanowała większa ostrożność. Widać to chociażby po spadających obrotach. Po pierwszej pół godzinie handlu nie przekraczały 100 mln zł, podczas gdy wczoraj o tej porze było to 250 mln zł.

Co gorsze wstrzemięźliwość zaczęli wykazywać inwestorzy zagraniczni. Ich ostrożność widać po notowaniach liderów warszawskiego parkietu. Motorem dzisiejszych spadku okazała się być TP SA. Już na starcie jej notowania traciły 3 proc.Skończyło się blisko 2-proc. przeceną. Wygląda na to, że inwestorzy realizują zyski, bo Telekomunikacja była jednym z liderów ostatnich wzrostów (tylko w tym miesiącu jej kurs skoczył ponad 10 proc.).

Podobną sytuację mamy z dwoma naszym największymi bankami. Notowania PKO BP rozpoczęły sesję od niespełna 1-proc. przeceny. Później było jeszcze gorzej. Kiepsko wypadło także Pekao SA. Już po kilku minutach handlu akcje tego banku traciły ponad 1 proc. Zakończyło się 2,7-proc. przeceną.

Na tle kiepskiego rynku nieźle zaprezentował się Orlen, dzięki któremu WIG 20 nie pogrążył się w jeszcze głębszej przecenie. Akcje krajowego potentata z branży paliwowej cały czas cieszą się dużym wzięciem i nic dziwnego skoro ropa znowu zaczęła drożeć. Dziś na papierach płockiego koncernu można było zarobić blisko 1 proc.

W środę dobrze wiodło się także spółkom z branży metalowej. Inwestorzy chyba uwierzyli w poprawę koniunktury na rynku stalowym bo kolejną sesję drożeją akcje Drozapolu. Ponad 4 proc. zyskał kurs Stalprofilu i 3,1 proc Stalexportu. 

Jednym z liderów dzisiejszych wzrostów okazał się Variant. Skok notowań o 12,8 proc. może sugerować, że inwestorzy wierzą w efekty realizowanej strategii.

Maciej Zbiejcik, m.zbiejcik@pb.pl

 

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane