Na warszawskim parkiecie wzrosły kursy i obroty

21-11-2002, 13:37

Czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od wzrostów większości blue chipów i w miarę sesji popyt stawał się coraz silniejszy. Zwyżki objęły prawie wszystkie spółki z indeksu WIG 20.

Graczy skłoniły do kupna wieści napływające z USA, dzięki którym na głównych parkietach Starego Kontynentu dominował popyt. Wczorajsze zyski na Wall Street wyraźnie pokazały, że inwestorzy liczą na przyspieszenie amerykańskiej gospodarki. Słuszna decyzja Greenspana o cięciu stóp procentowych oraz lepsze wyniki spółek w trzecim kwartale skłaniają graczy do oczekiwań dalszej poprawy w bieżącym kwartale tego roku.

Bardzo dobry sygnał dał po zamknięciu Wall Street koncern komputerowy Hewlett-Packard, który w minionym kwartale wypracował zysk netto przekraczający oczekiwania analityków. Wyższe od oczekiwanych były tez przychody koncernu.

Dzięki dobrym danym z Zachodu na warszawskiej giełdzie doszło do znacznej poprawy nastrojów. W połowie sesji indeks WIG20 zyskał 2,5 proc., a obroty zbliżyły się do 200 mln zł. Dobre sygnały tchnęły trochę życia w warszawskich graczy, którzy zainteresowali się sektorem TMT. Około 3 proc. zyskały papiery TP SA, Computerlandu i Agory, a wycena Prokomu wzrosła przeszło 4 proc. Kurs TPSA wzrósł do poziomu 13,65 zł i tu może spotkać się ze zwiększona podażą. Taka sytuacja będzie się powtarzała aż do wyprzedaży akcji będących w posiadaniu dokapitalizowanych przez skarb państwa banków - BGK oraz BGŻ oraz Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rynek dobrze odebrał długoterminową strategię rozwoju KGHM przyjętą przy sprzeciwie Solidarności. Zakłada ona powolne wyjście z sektora telekomunikacyjnego i inwestycje w wydobycie miedzi i innych metali. Kurs spółki wzrósł o 4 proc. Około 1,5 proc. wzrosła wycena PKN Orlen, który odrabia straty po wczorajszej wyprzedaży.

Sytuację warszawskiego parkietu poprawiły rodzime dane makro. Dane o produkcji przemysłowej w październiku potwierdziły trend wzrostowy w gospodarce, dzięki czemu wzrost gospodarczy w IV kwartale może przekroczyć 2,0 proc., a całym 2002 roku zbliżyć się do 1,4 proc., czyli takiego poziomu wzrostu, jaki zakłada Ministerstwo Finansów.

Rynek neutralnie odebrał wczorajszą decyzję Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającą, że przepisy o abolicji podatkowej oraz deklaracjach majątkowych są niezgodne z Konstytucją. W efekcie w budżecie pojawi się dziura w wysokości 600 mln zł, ale za to uczciwi podatnicy przestaną się zżymać na promowanie oszustów. Brakujące w przyszłorocznym budżecie środki minister finansów chce pozyskać z zysku Narodowego Banku Polskiego

Nie najgorsze sygnały dał też raport OECD, w którym napisano, że polską gospodarkę czeka umiarkowane ożywienie, którego motorem będzie eksport i zmniejszające się zapasy przedsiębiorstw. OECD podała, że jej zdaniem wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 1,2 proc. w tym roku, 2,5 proc. w 2003 roku, by w 2004 roku przyspieszyć do prawie 3 proc.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na warszawskim parkiecie wzrosły kursy i obroty