Na Węgrzech znów spadła produkcja przemysłowa

opublikowano: 06-12-2016, 12:31

W październiku drugi miesiąc z rzędu spadła na Węgrzech produkcja przemysłowa. Nasiliło to obawy co do realizacji prognozy wzrostu.

W październiku produkcja przemysłowa spadła o 2,1 proc. w skali roku. Prognozowano, że nie zmieni się. W porównaniu z wrześniem produkcja wzrosła o 2,0 proc. We wrześniu produkcja spadła o 3,7 proc.

Produkcja
Zobacz więcej

Produkcja Bloomberg

- Produkcja spadła w niemal wszystkich branżach, w tym produkcji aut – powiedział Miklos Schindele z urzędu statystycznego. 

Oprócz danych o produkcji rozczarowaniem okazały się także dane o sprzedaży detalicznej, która rosła w październiku najwolniej od stycznia. Ekonomiści zwracają uwagę, że słabsze dane makro pojawiają się w całym regionie, co tłumaczone jest mniejszym napływem pieniędzy z Unii Europejskiej, które spowodowały spadek inwestycji w Polsce, Słowacji i Czechach.

Mihaly Varga, węgierski minister gospodarki mówił w ubiegłym tygodniu, że dobry czwarty kwartał pozwoli zrealizować prognozowane na ten rok 2,5 proc. tempo wzrostu. W trzecim kwartale PKB Węgier wzrósł o 2,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu