Na wieży Sagrada Familia urodziły się pisklęta sokoła wędrownego

PAP , DI
opublikowano: 27-04-2021, 14:46

Jedna z wież słynnej bazyliki w Barcelonie to uprzywilejowane miejsce na gniazdo dla nowego pokolenia zagrożonych wymarciem najszybszych ptaków świata.

Wraz z nadejściem wiosny w wieży św. Bartłomieja w świątyni Sagrada Familia wykluły się cztery pisklęta dzikiego sokoła wędrownego. To doskonałe miejsce na gniazdo dla zagrożonych wymarciem ptaków, gdyż jedna z 18 wież bazyliki projektu Antonio Gaudiego jest zamknięta dla zwiedzających. W naturze sokoły nie budują gniazd, tylko zajmują gniazda innych ptaków. Od 2005 r. na wieżach bazyliki urodziły się 42 sokoły.

Dzikie sokoły były kiedyś często spotykane w regionie Barcelony, ale urbanizacja i inne procesy zachodzące w latach 60. i 70. spowodowały, że prawie całkowicie wyginęły. Od 2000 r. są ponownie wprowadzane do przestrzeni miejskiej w ramach programów restytucji gatunku, polegających m.in. na uwalnianiu sokołów hodowanych w niewoli, aby łączyły się w pary z sokołami dzikimi.

Władze regionalne podejmują działania na rzecz odbudowy dzikich populacji poprzez reintrodukuję sokołów, umieszczanie sztucznych platform lęgowych, monitorowanie gniazd i obrączkowanie młodych. Tej wiosny w całym regionie Barcelony urodziły się 22 pisklęta sokoła wędrownego z 13 par lęgowych.

Sokoły pomagają kontrolować w mieście stada gołębi i innych gatunków ptaków, których inwazja powoduje problemy sanitarne. Te najszybsze ptaki na świecie mogą osiągnąć w locie nurkowym prędkość ponad 350 km na godz., a kiedy pojawiają się na niebie, pozostałe ptaki wpadają w panikę. Zdobyczy wypatrują z wysokich punktów obserwacyjnych i polują jedynie na ofiary w ruchu.

Lotnisko El Prat w Barcelonie od ponad 20 lat wykorzystuje sokoły w działaniach związanych z bezpieczeństwem samolotów, gdyż ptaki te skutecznie odstraszają faunę z pobliskiego naturalnego rezerwatu delty rzeki Llobregat. [DI, PAP]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane