Na wyrób spirytusu wystarczy zezwolenie

Magdalena Kot
02-05-2001, 00:00

Na wyrób spirytusu wystarczy zezwolenie

Nie będzie już koncesji na produkcję wyrobów spirytusowych i tytoniowych. Wystarczy zezwolenie ministra rolnictwa. Aby je uzyskać, należy wykazać posiadanie zdolności produkcyjnych oraz niezaleganie z płatnościami na rzecz fiskusa i ZUS. Za nielegalną produkcję alkoholu grozi teraz kara do 3 lat więzienia.

Od 26 kwietnia obowiązuje już ustawa o wyrobie spirytusu, produkcji i rozlewie wyrobów spirytusowych oraz wytwarzaniu artykułów tytoniowych. Aby produkować spirytus i papierosy, trzeba uzyskać zezwolenie ministra rolnictwa. Obowiązek uzyskiwania koncesji na prowadzenie tego typu działalności zniosła ustawa -— Prawo działalności gospodarczej. Teraz każda firma zainteresowana produkcją, dużo łatwiej dostanie na to zgodę.

Otwiera się rynek

Obowiązujący do niedawna wymóg uzyskania koncesji na produkcję spirytusu, wódki i papierosów powodował, że organy koncesyjne mogły bez satysfakcjonującego firmę uzasadnienia odrzucać jej wnioski o przyznanie koncesji. Zdaniem przedstawicieli branży spirytusowej, wprowadzony teraz system zezwoleń jest korzystniejszy, ponieważ minister nie będzie mógł odmówić wydania zezwolenia, jeżeli wnioskodawca spełni wymogi ustawowe. Producenci działający dotąd na podstawie koncesji, muszą więc zamienić je na zezwolenia.

— Dla firm produkujących przed 1 stycznia 2001 r. uzyskanie zezwoleń jest tylko czystą formalnością. Nie ma z tym problemów. Ma to jednak duże znaczenie dla rozpoczynających taką działalność. Teraz będzie dużo łatwiej wejść na rynek — twierdzi Krzysztof Wróblewski, prezes lubelskiego Polmosu.

Jego zdaniem, mimo że system zezwoleń liberalizuje wejście na rynek, to przepisy regulujące zasady reklamowania produktów spirytusowych ograniczają konkurencję.

— Dlatego bardzo trudno będzie wypromować nową markę wódki — dodaje.

Józef Kapela, prezes Polmosu z Bielska-Białej, także jest zdania, że ułatwiono uzyskiwanie pozwoleń na produkcję.

— Mimo że wejście do branży jest łatwiejsze, to trzeba pamiętać, że koszty aparatury do produkcji idą w dziesiesiątki milionów złotych. Istnieje niebezpieczeństwo, że niektórych nowych producentów nie będzie na nią stać i będą wytwarzać alkohol nie odpowiadający normon jakościowym. Sądzę jednak, że nowe przepisy nie zagrożą pozycji najbardziej znanych w Polsce marek wódek — mówi Józef Kapela.

Teoretycznie nieograniczony dostęp do podejmowania produkcji wódek i papierosów może zostać ograniczony przez system opłat skarbowych, pobieranych od każdego wydanego zezwolenia.

— Państwo ułatwiając prowadzenie działalności, chce na tym zarobić. Te opłaty będą z pewnością wysokie, uzależnione od obrotu i będą systematycznie podnoszone. Stać na to będzie jedynie dużych graczy rynkowych - twierdzi anonimowy przedstawiciel branży.

Konieczne formalności

Art. 5 ustawy wymienia konkretne warunki, jakie trzeba spełnić, by otrzymać zezwolenie. Wnioskodawca musi więc wykazać, że posiada warunki i zdolności techniczne do produkcji. Konieczne jest też podanie informacji o rodzaju przerabianego surowca. Trzeba na to przedstawić odpowiednie dokumenty. Jeżeli te dwa wymogi zostaną spełnione, uzyska się zezwolenie.

Należy pamiętać, aby do wniosku dołączyć tytuł prawny do obiektów budowlanych, w których ma odbywać się produkcja. Konieczne są też zaświadczenia urzędu skarbowego oraz ZUS o terminowym uiszczaniu wobec nich zobowiązań. Minister zażąda również potwierdzeń komendanta powiatowego straży pożarnej, inspektora sanitarnego oraz ochrony środowiska, którzy stwierdzą, że obiekty budowlane i urządzenia techniczne przeznaczone do produkcji spełniają wszelkie wymogi prawne.

Jeżeli organ zezwalający uzna, że określone ustawą warunki spełniono, musi wydać zezwolenie. Jego otrzymanie nakłada na przedsiębiorcę obowiązek wprowadzenia systemu wewnętrznej kontroli próbek do badania jakości produktów oraz zagospodarowania lub utylizacji odpadów poprodukcyjnych.

Ogólne zasady dotyczące zezwoleń zawarte są w ustawie o działalności gospodarczej, zgodnie z którą, zezwolenie wydaje się zazwyczaj na czas nieokreślony. Nie oznacza to, że raz wydane przysługuje na zawsze. Zezwolenie musi być bowiem cofnięte w przypadku m.in. wydania w stosunku do przedsiębiorcy prawomocnego orzeczenia zakazującego mu wykonywania działalności objętej zezwoleniem. Utratą zezwolenia grozi prowadzenie działań niezgodnych z warunkami zezwolenia. Będzie ono cofnięte, gdy producent zaprzestanie prowadzenia działalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Kot

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na wyrób spirytusu wystarczy zezwolenie