Na zachodnich giełdach inicjatywę przejęli optymiści

PAP
opublikowano: 22-08-2017, 10:15
aktualizacja: 22-08-2017, 10:16

W zachodniej Europie na giełdach wzrosty indeksów, po wyprzedaży w poniedziałek. Inwestorzy za kilka dni skupią swoją uwagę na dorocznej konferencji globalnych bankierów centralnych w Jackson Hole, ale już czekają na to wydarzenie - informują maklerzy.

Giełda we Frankfurcie, traderzy
Zobacz więcej

Giełda we Frankfurcie, traderzy Bloomberg

Sympozjum bankierów centralnych w amerykańskim Jackson Hole rozpocznie się w czwartek. W piątek o godz. 16.00 jako pierwsza głos zabierze prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen. O godz. 21.00 wystąpi prezes EBC Mario Draghi.

"W tym tygodniu sympozjum w Jackson Hole jest kluczowym wydarzeniem" - mówi Peter Goves, analityk Citigroup.

"Rynek zapewne skupi się na wystąpieniu Janet Yellen co do dalszej polityki monetarnej Fed, biorąc pod uwagę generalnie niską inflację w USA i prawdopodobne rozpoczęcie stosunkowo niedługo redukcji sumy bilansowej przez Rezerwę Federalną" - dodaje.

Fed i EBC mierzą się w procesie normalizacji polityki monetarnej z problemem niskiej inflacji. Preferowana przez Fed miara wzrostu cen - deflator PCE – spada nieprzerwanie od lutego, kiedy to przejściowo osiągnął szczyt 2,2 proc., i w czerwcu wyniósł jedynie 1,4 proc. rdr. Inflacja w eurolandzie w lipcu wyniosła 1,3 proc., tyle samo ile w czerwcu. Cel inflacyjny Fed to 2 proc., a EBC "blisko, ale poniżej" 2 proc.

Na razie rynki nie zareagowały na przedstawioną przez prezydenta USA Donalda Trumpa nową strategię USA w Afganistanie.

Prezydent Donald Trump w przemówieniu do narodu, w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego, przedstawił nową, opartą na "pryncypialnym realizmie" strategię zakończenia trwającej od 16 lat wojny w Afganistanie.

Nowa strategia przewiduje nieznaczne zwiększenie liczebności sił amerykańskich stacjonujących w Afganistanie. Prezydent w swoim wystąpieniu nie podał żadnych konkretnych danych dotyczących zwiększenia liczebności amerykańskiego kontyngentu militarnego, jednak przedstawiciele Pentagonu, którzy omówili wystąpienie z dziennikarzami zapowiedzieli, że nowa strategia, przewiduje wysłanie do Afganistanu dodatkowo nie więcej niż 4 tys. żołnierzy.

We wtorek inwestorzy poznają o 11.00 wskaźnik ZEW - zaufania niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w sierpniu. Analitycy spodziewają się spadku wskaźnika do 15,0 pkt. z 17,5 pkt. w lipcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu