Na Zachodzie bez zmian

Marek Druś
opublikowano: 29-07-2005, 00:00

Na zachodnich rynkach akcji utrzymują się dobre nastroje. W Europie indeksy znów poprawiły trzyletnie maksima. Nadal głównym powodem rosnącego popytu są dobre wyniki spółek. W USA sesje zaczęły się niewielkimi wzrostami. Inwestorzy czekają jednak na piątkowe dane o tempie wzrostu gospodarczego w drugim kwartale.

Inwestorzy kupowali akcje europejskich telekomów. Kolejną sesję wyraźnie drożały akcje France Telecom. Tym razem pomogły mu lepsze, niż oczekiwano wyniki pierwszego półrocza. Dzięki dobrym wynikom kwartalnym dużym powodzeniem cieszyły się akcje Telefoniki, hiszpańskiego operatora. Na giełdzie w Londynie spadł kurs BT Group, mimo iż największy brytyjski telekom zanotował w minionym kwartale największy wzrost sprzedaży od 2002 r. Inwestorów rozczarował jednak spadek udziału spółki w rynku. Mocno podrożały akcje ABB, którego kwartalny zysk oka- zał się ponad dwukrotnie wyższy, niż oczekiwano.

Największy od trzech lat wzrost kursu zanotował DaimlerChrysler, który przedstawił dobre wyniki kwartalne i poinformował o rezygnacji prezesa. Zmiana szefa i dobre rezultaty zachęciły inwestorów do kupna akcji koncernu farmaceutycznego AstraZeneca. Osiągnięcie największego kwartalnego zysku w historii podbiło tymczasem kurs Arcelora. Po stronie przegranych znalazły się tak uznane firmy jak Siemens i Royal Dutch Shell, których wyniki rozczarowały.

Sesje w USA zaczęły się niewielkimi zwyżkami. 32-proc. wzrost zysku ExxonMobile nie zachęcił do kupowania jego akcji. Stało się tak w przypadku sieci kawiarni Starbucks, która dodatkowo podwyższyła prognozę tegorocznych wyników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy