Na Zachodzie bez zmian

Marek Druś
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

W poniedziałek na giełdach w USA niewiele się działo. Inwestorzy czekają na wynik środowego posiedzenia FOMC. Do kupowania akcji nie zachęcają także wyśrubowane poziomy rynków. Dow Jones jest powyżej sześcioletniego maksimum, a do najwyższej wartości w historii brakuje mu ok. 145 pkt. S&P500 i Nasdaq utrzymują się w pobliżu poziomów z lutego 2001 roku. Spadek notowań ropy poniżej 70 USD, do najniższego poziomu od miesiąca, nie wywołał większego wrażenia. Na rynku obligacji lekko w górę poszły rentowności papierów skarbowych, ale to głównie skutek mającego się odbyć we wtorek przetargu na “trzylatki” o wartości 21 mld USD.

Lekkie ożywienie towarzyszyło handlowi akcjami bohaterów kilku dużych transakcji. Kurs banku Wachovia wyraźnie spadł po ogłoszeniu, że przejmie on za 26 mld USD Golden West Financial z Kalifornii. Wyraźnie taniały akcje Thermo Electron, który ogłosił, że łączy się z Fisher Scientific International, tworząc jednego z największych producentów sprzętu laboratoryjnego. W górę poszedł kurs Berkshire Hathaway. Spółka Warrena Buffetta zdecydowała się kupić za 4 mld USD 80 proc. akcji izraelskiego Iscar Metalworking. Dzięki podwyższeniu rekomendacji mocno zdrożały także akcje Intela i Coca-Coli.

W Europie dobre nastroje utrzymały się przez większą cześć sesji. Dojście indeksów w Paryżu i Frankfurcie w pobliże 4,5-letnich szczytów uruchomiło jednak podaż. Spadek notowań ropy osłabił spółki branży naftowej, m.in. BP. Oczekiwanie na przerwę w serii podwyżek stóp procentowych w USA wywołało wzrost notowań inwestujących w obligacje spółek ubezpieczeniowych, m.in. francuskiej Axy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy