Na Zachodzie małe zmiany indeksów

PAP
opublikowano: 23-10-2017, 10:03
aktualizacja: 23-10-2017, 10:06

Na giełdach w zachodniej Europie małe zmiany indeksów. Katalonia ciągnie mocniej w dół indeks giełdy w Madrycie. Inwestorzy niecierpliwie czekają na czwartek, podają maklerzy.

Głównym wydarzeniem tego tygodnia będzie posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, podczas którego zapewne zapadnie decyzja o redukcji programu QE.

Rynkowe nieoficjalne informacje wskazują, że program ten zostanie przedłużony o 6-12 miesięcy i zredukowany do 20-40 mld EUR miesięcznie. Na decyzję EBC trzeba jednak poczekać do czwartku.

Tymczasem rozpoczyna się też decydujący tydzień w kryzysie wokół Katalonii. W sobotę premier Hiszpanii Mariano Rajoy ogłosił, że chce, aby Senat dał mu zgodę na rozwiązanie regionalnego parlamentu i rządu Katalonii w reakcji na dążenia niepodległościowe tego regionu. Z kolei przywódca Katalonii Carles Puigdemont zagroził zwołaniem w regionalnym parlamencie głosowania ws. ogłoszenia niepodległości regionu.

W poniedziałek rynki akcji w Azji pozytywnie zareagowały na informacje z Japonii o reelekcji prawicowej koalicji na czele z premierem Shinzo Abe.

Po zdecydowanej wygranej tej koalicji w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które odbyły się w niedzielę, na rynkach są oczekiwania, że pod rządami dotychczasowego premiera Shinzo Abe w Japonii będzie kontynuowana Abenomika, czyli m.in. ultra-luźna polityka monetarna.

Według najnowszych danych koalicja utworzona przez Partię Liberalno-Demokratyczną (PLD) Abego z centroprawicową partią Komeito może liczyć na co najmniej 312 mandatów w liczącej 465 miejsc Izbie Reprezentantów, izbie niższej japońskiego parlamentu.

Wskaźnik Nikkei 225 zyskał na zakończenie sesji w poniedziałek ponad 1 proc.

O 14.30 inwestorzy poznają wskaźnik aktywności gospodarczej we IX podawany przez Chicago Fed, a o 16.00 indeks zaufania inwestorów w strefie euro w X.

Tymczasem na giełdach w Europie zyskuje 15 z 19 sektorów ze Stoxx 600.

Na dużym plusie kurs akcji GKN +5,1 proc., Securitas zyskuje 2,9 proc., CRH zwyżkuje o 2,6 proc., a Boliden w górę o 2,1 proc.

Provident Financial spada o 2,9 proc., Inchcape w dół o 2,6 proc., a Telia zniżkuje o 2,5 proc.

Kurs euro spada o 0,2 proc. do 1,1757 USD.

Brent na ICE Futures bez zmian po 57,80 USD/b. Miedź na LME bez zmian po 6.952,00 USD za tonę. Złoto na Comex w dół o 0,4 proc. do 1.275,39 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu