Na Zachodzie spadki, dane z Niemiec zaszkodziły rynkom

PAP
opublikowano: 06-11-2015, 09:39

W Europie na giełdach spadki indeksów. Poranne dane z Niemiec zaszkodziły rynkom przed popołudniowymi danymi z USA - wskazują maklerzy.

Z Niemiec dotarły kolejne niepokojące dane z gospodarki.

We wrześniu produkcja przemysłowa spadła o 1,1 proc. mdm, podczas gdy w poprzednim miesiącu spadła o 0,6 proc., po korekcie - poinformował urząd statystyczny. Analitycy spodziewali się, że produkcja wzrośnie o 0,5 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,2 proc., po uwzględnieniu dni roboczych, podczas gdy poprzednio wzrosła o 2,7 proc., po korekcie. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 1,3 proc.

W czwartek w Niemczech podano też słabe dane o zamówieniach w przemyśle, które spadły nieoczekiwanie we wrześniu o 1,7 proc. mdm. Analitycy spodziewali się teraz, że zamówienia mdm wzrosną o 1,0 proc.

Również rdr zamówienia spadły, o 1,0 proc., po wzroście poprzednio o 1,7 proc., a tu analitycy spodziewali się wzrostu o 1,9 proc.

Teraz dla graczy rynkowych ważne będą informacje z rynku pracy w USA w październiku, które zostaną podane o godz. 14.30.

Dane te są kluczowe dla przyszłości polityki monetarnej Fed i jeśli nie okażą się słabsze od oczekiwań, mogą zapowiadać podwyżkę stóp procentowych w grudniu.

Analitycy oceniają, że stopa bezrobocia spadła w ub. miesiącu do 5,0 proc. z 5,1 proc. we wrześniu.

Oczekuje się też, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrosła w październiku o 185 tys. po wzroście we wrześniu o 142 tys.

Analitycy liczą też, że liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym wzrosła w ub. miesiącu o 169 tys. po wzroście poprzednio o 118 tys.

"Na rynku mamy +zawieszenie+ przed danymi z USA" - mówi Angus Nicholson, analityk IG Markets Ltd. w Melbourne.

"Informacje docierające z amerykańskiej gospodarki są trochę mieszane, a rynek bardziej reaguje na to, co dociera z Fed w tym tygodniu, że Rezerwa może podwyższyć stopy procentowe jeszcze w tym roku" - dodaje.

Dla rynków ważne też będą dane makro z Chin. W niedzielę zostanie podana informacja o wynikach handlu zagranicznego w październiku. Analitycy spodziewają się spadku: importu o 15 proc., a eksportu o 3,2 proc. w ujęciu rdr.

W piątek w Europie akcje spółki Richemont spadają o 6,5 proc. Właściciel marek Cartier i Montblanc zapowiada trudną dla firmy II połowę roku.

Allianz spada o 2,2 proc. Największy ubezpieczyciel w Europie zanotował w III kw. spadek zysku o 15 proc.

Telecom Italia traci 2,3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Na Zachodzie spadki, dane z Niemiec zaszkodziły rynkom