Na zamknięciu giełdy wzrosty dzięki dobrej inflacji

IMPEXMETAL Spółka Akcyjna
15-02-2001, 17:08

(Depesza uzupełniona o dane z zamknięcia notowań ciągłych i reakcję rynku na styczniowa inflację)

WARSZAWA (Reuters) - Notowania ciągłe zamknęły się w czwartek 2,3- procentowym wzrostem indeksu WIG20, głównie za sprawą spadku styczniowej inflacji rok do roku do 7,4 procent i dobrym wynikom Telekomunikacji Polskiej SA, której kurs wzrósł o ponad sześć procent.

Jeśli nastroje globalne pozostaną pozytywne, w piątek na warszawskim parkiecie wzrosty mogą być kontynuowane, przynajmniej na otwarciu sesji, przewidują analitycy.

W czwartek WIG20 wzrósł o 2,3 procent do 1.678,8 punktu, a TechWIG zyskał 3,2 procent, zwyżkując do 1.254,0 punktu. Łączne obroty wyniosły 358,4 miliona złotych.

"Silny początkowy wzrost w Stanach i niższa niż się spodziwano inflacja w styczniu spowodowały dużo pozytywnego zamieszania na zamknięciu sesji" - powiedział Reuterowi Artur Szymecki, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku. Znacznie lepsze od oczekiwań rynku wyniki kwartalne Telekomunikacji Polskiej (TPSA) spowodowały duży popyt na akcje spółki.

Zysk netto TPSA w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 878 miliona złotych, wobec 198,3 miliona złotych w analogicznym okresie 1999 roku. Zdaniem analityków wpływ na tak dobry wynik miał silny złoty, który zmniejszył koszty finansowania długu zagranicznego.

W notowaniach ciągłych kurs spółki wzrósł o 6,6 procent do 26 złotych. Obrót walorami TPSA osiągnął poziom 100,6 miliona złotych. Rynkowi pomógł też wzrost Elektrimu, który dzięki poprawie nastrojów globalnych zyskał 2,8 procent rosnąc do 44,8 złotego.

Wzrosty rynku były jednak hamowane przez PKN Orlen, którego kurs spadł o 2,7 procent do 19,75 złotego - koncern podał, że jego zysk w ostatnim kwartale 2000 spadł do 111,6 miliona złotych i był o 58 procent mniejszy niż rok wcześniej.

Liderem spadków był zaś Apexim, który stracił 14,3 procent obniżając się do 15,3 złotego - spółka podała, że miniony rok zakończyła stratą na poziomie bliskim 100 milionów złotych.

Część analityków uważa, że po zamieszaniu związanym z publikacją raportów kwartalnych, za kilka dni nastroje na rynku powinny się ustabilizować i wtedy dopiero będzie można liczyć na ustalenie się konkretnego trendu.

"Uważam, że dzisiejsze zwyżki to odreagowanie poprzednich spadków, a na stabilny wzrost przyjdzie nam poczekać tydzień lub dwa" - powiedział Tomasz Marek, analityk DM BMT.

((Kuba Kurasz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IMPEXMETAL Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na zamknięciu giełdy wzrosty dzięki dobrej inflacji