Na Zamku Królewskim ogłoszono wyniki referendum

Paweł Kubisiak
opublikowano: 10-06-2003, 08:08

- Za wejściem Polski do UE opowiedziało się 77,45 proc. głosujących w referendum, przeciw było 22,55 proc., frekwencja wyniosła 58,85 proc. - podał oficjalne wyniki referendum europejskiego przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz. Oficjalne wyniki głosowania ogłoszono uroczyście w poniedziałek wieczorem na warszawskim Zamku Królewskim.

Szef PKW poinformował, że głosowanie przeprowadzono w 25.165 obwodach, w których do głosowania mogło przystąpić 29,87 mln Polaków. Z tego prawa skorzystało 17,57 mln osób, co oznacza, że frekwencja wyniosła 58,85 proc. PKW oficjalnie stwierdziła, że w referendum wzięła udział więcej niż połowa uprawnionych do głosowania, w związku z czym wynik referendum jest wiążący.

- Oto w sali Zamku Królewskim w Warszawie mówimy o wielkiej dla Polski wiadomości, o zgodzie na wejście do Unii Europejskiej - mówił prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas ceremonii ogłoszenia wyników. Zaznaczył, że to dobra nowina dla współczesnych i przyszłych pokoleń, a także spełnienie długu wobec przeszłych pokoleń. Kwaśniewski wyraził przekonanie, że dzisiejsza radość zamieni się w codzienną pracę przygotowania do akcesji.

Po ogłoszeniu wyników w Sali Balowej Zamku Królewskiego, uczestnicy uroczystości wzięli udział w jej drugiej części na Placu Zamkowym, w której uczestniczyli także mieszkańcy Warszawy. Wśród zaproszonych gości byli, premier Leszek Miller, marszałkowie Sejmu Marek Borowski i Senatu Longin Pastusiak i parlamentarzyści

Największa frekwencja w referendum była w Warszawie - na warszawskim Ursynowie do urn poszło 76 proc. mieszkańców. Z kolei najniższą frekwencję odnotowano w gminie Orla (powiat bielskopodlaski, województwo podlaskie). Na referendum poszło tam 27,74 proc. uprawnionych.

W województwach śląskim i pomorskim głosowało 62 proc. uprawnionych. Jest to najwyższa frekwencja w kraju. Najniższą frekwencję odnotowano w województwach: świętokrzyskim (52 proc.), podlaskim (53 proc.) i opolskim (53 proc.).

Najwięcej głosów na TAK padło w gminie Gozdnica koło Żagania w województwie lubuskim. Za akcesją głosowało tam aż 92 proc. wyborców. Z kolei najwięcej przeciwników akcesji było w gminie Godziszów w powiecie janowskim, województwo lubelskie. Przeciwko integracji było tam 88 proc. głosujących, za opowiedziało się jedynie 12 proc.

Polska jest już szóstym krajem spośród dziesięciu kandydatów, którzy w maju 2004 roku zamierzają wejść do Unii Europejskiej Za akcesją opowiedzieli się już obywatele Malty, Słowenii, Węgier, Litwy i Słowacji. W tym tygodniu (15 i 16 czerwca) głosują Czesi, następnie referenda odbędą się w Estonii (14 września) i na Łotwie (20 września). Tylko na Cyprze decyzję w tej sprawie podejmie parlament.

Paweł Kubisiak

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na Zamku Królewskim ogłoszono wyniki referendum