Na złotą inwestycję jest już za późno (ANALIZA TECHNICZNA)

Obstawiającym dalsze umocnienie złota ciężko będzie na kruszcu zarobić, podpowiada sztuka interpretacji wykresów.

Opadający kanał widoczny na wykresie cen złota za ostatnie 5 lat
Zobacz więcej

Opadający kanał widoczny na wykresie cen złota za ostatnie 5 lat pb.pl, Bloomberg

Od początku roku notowania złota w krajowej walucie poszły w górę o 10,5 proc. i znalazły się najwyżej od 12 miesięcy. Impet wzrostowy wydaje się już jednak wyczerpywać, po tym jak ceny sięgnęły 4 596 zł za uncję, podpowiada analiza techniczna. Oporem, który nie powinien zostać przełamany, pozostaje górne ograniczenie opadającego kanału opisującego ostatnie 4 lata notowań. Obecnie znajduje się ono na wysokości 4 611 zł, a to oznacza, że pozostający potencjał zwyżek jest już znikomy.

Co więcej, kruszcowi może obecnie grozić poważniejsza przecena. Jeżeli sprzedający sprowadzą ceny do dolnego ograniczenia kanału, leżącego na wysokości 3990 zł, będzie to oznaczało osłabienie o złota o 13,2 proc. i zejście cen wyrażonych w złotych najniżej od ponad roku. Zakwestionowania takiego negatywnego scenariusza spodziewać się można byłoby dopiero w przypadku, gdyby ceny złota trwale wyszły powyżej górnego ograniczenia kanału. W takim wypadku potencjał zwyżek byłby zbliżony do szerokości kanału, czyli sięgałby około 13 proc.


Opadający kanał widoczny na wykresie cen złota za ostatnie 5 lat. Źródło: pb.pl, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu