Na złotym i długu możliwe kilkutygodniowe korekty

  • PAP
opublikowano: 12-12-2022, 16:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nowy tydzień na rynku FX oraz długu rozpoczyna się spokojnie, a inwestorzy czekają na dane o CPI z USA oraz na posiedzenia Fed i EBC - powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień. Zdaniem eksperta, jeśli CPI z USA nie zaskoczy mocno niższymi wartościami, to przekaz ze strony Fed może być bardziej jastrzębi, a w takim otoczeniu na PLN i SPW mogą rozwinąć się korekty.

"Poniedziałek na rynkach FX i długu jest spokojny, co wynika z faktu, że większość najbardziej istotnych wydarzeń jest dopiero przed nami. Są to przede wszystkim wtorkowe dane o inflacji z USA oraz posiedzenia banków centralnych, głównie Fed, ale również EBC. W oczekiwaniu na dane w cenach niewiele się zmienia, co ma miejsce zarówno na giełdowych indeksach, głównych parach walutowych oraz na rynku długu" – powiedział PAP Biznes główny ekonomista domu maklerskiego XTB, Przemysław Kwiecień.

Jak wskazał ekspert XTB, dalszy trend na głównych aktywach, a w konsekwencji i na złotym oraz krajowym długu, będzie zależny od wymowy oczekiwanych danych czy wydarzeń.

"Ja spodziewam się, że dane o amerykańskiej inflacji mogą być nieco niższe od rynkowych oczekiwań, jednak nie spodziewałbym się takiej reakcji, jak to było miesiąc temu. Październikowe dane wywołały dezinflacyjny optymizm i od tego czasu rynek żył w przekonaniu, że problem inflacji już się kończy" – powiedział ekonomista XTB.

"Dzięki temu zyskał polski złoty i rentowności polskiego długu również sporo spadły" – dodał.

"O ile zatem jutrzejsze dane o inflacji CPI z USA (14.30 czasu polskiego – PAP) będą tylko niezłe, to reakcja rynku raczej nie będzie już tak optymistyczna, jak to było miesiąc temu" – powiedział ekspert XTB.

"Co więcej, jeśli listopadowa inflacja z USA nie zaskoczy mocno niższymi wartościami, to Fed w swoim przekazie może być bardziej jastrzębi na najbliższym posiedzeniu, szczególnie, że sygnały z amerykańskiej gospodarki są mieszane. Inflacja spada, ale jednocześnie rynek pracy jest mocny, a tym samym Fed musi sobie zdawać sprawę, że jeśli za wcześnie zacznie sygnalizować zatrzymanie cyklu, to inflacja może wracać. Fed jasno wskazywał, iż takiego zjawiska nie chce" – dodał.

Zdaniem eksperta w takim otoczeniu można oczekiwać rozwinięcia się korekty na złotym i krajowym długu.

"Podsumowując, spodziewam się, że ten cały mix – inflacja + Fed + czwartkowe EBC – będzie dla rynków negatywny. W takim otoczeniu może się to przełożyć na korekty zarówno na złotym jak i na krajowym długu w perspektywie najbliższych tygodni" – wskazał Kwiecień.

"Z drugiej strony, jeśli wtorkowe dane o inflacji CPI z USA będą +super+ i np. spadnie ona poniżej 7 proc., to jest szansa, że rynek podtrzyma optymizm z ostatnich tygodni do końca bieżącego roku" – dodał.

O godzinie 15.55 kurs EUR/PLN rośnie o 0,14 proc. do 4,6980, a USD/PLN idzie w dół o 0,12 proc. do 4,4498.

Na rynkach bazowych dolar się osłabia, a para EUR/USD zwyżkuje o 0,26 proc. do 1,0557.

Na rynkach bazowych długu dochodowości amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych spadają o 3 pb. do 3,536 proc., a niemieckich idą w dół o 4 pb. do 1,8860 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane