Nadal brak ostatecznego porozumienia ws. gazu

ABT
26-11-2009, 18:55

Kolejna tura rozmów polsko-rosyjskich w  sprawie porozumienia rządowego dotyczącego zwiększenia dostaw gazu do polski wbrew oczekiwaniom nie zakończyła się ostatecznym porozumieniem.

Strony spotkają się ponownie po 5 grudnia w Moskwie by dopracować szczegóły międzyrządowej umowy.
Zarówno przedstawiciele strony polskiej jak i rosyjskiej zapewniali podczas konferencji prasowej, że konsensus jest już bardzo bliski.

Ustalono wielkość dostaw gazu do Polski od 2010 r. (zwiększenie z 7,4 do 10,2 mld m3), okres w jakim będzie obowiązywało porozumienie, czyli 2037 rok.

Ustalono też zasady funkcjonowania Euuropol Gazu spółki zajmującej się tranzytem rosyjskiego gazu na zachód Europy.

Strony porozumiały się też co do zasad sformułowania wniosku taryfowego tej spółki. Nie wykluczone, że Rosjanie czekają aż Urząd Regulacji Energetyki (URE) ostatecznie zatwierdzi nową taryfę Europol Gaz. Powinno to nastąpić do 15 grudnia 2009 r.

Strony Polska i Rosyjska analizują jeszcze czy nowy dokument o współpracy ma być aneksem do porozumienia rządowego czy też  do aneksu które je zmienił w lutym 2002 r. 

W oświadczeniu które wczoraj Gazprom skierował do mediów strona rosyjska zapewniała, że bezpieczeństwo dostaw gazu do Polski po podpisaniu porozumienia wzrośnie a pozycja Polski jako kraju tranzytowego zostanie wzmocniona. Ustalono bowiem przedłużenie umowy tranzytowej dla rosyjskiego gazu przez terytorium Polski do 2037 r.

Niemniej jednak, politycy nie zdecydowali się jeszcze na złożenie ostatecznych podpisów pod porozumieniem międzyrządowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ABT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Nadal brak ostatecznego porozumienia ws. gazu