Nadchodzą tłuste lata Huty Ferrum

Zbigniew Kazimierczak
opublikowano: 20-09-2004, 00:00

Katowicki producent rur, który w latach 2000-03 poniósł aż 100 mln zł strat, ten rok zakończy wreszcie na plusie.

Szybki wzrost sprzedaży i walka z konkurencją, głównie zagraniczną — to główne cele Jana Waszczaka, który niedawno został nowym szefem Huty Ferrum. Do realizacji tych zamierzeń prezes wykorzysta doświadczenia zdobyte przy restrukturyzacji Huty Zawiercie. Także w Ferrum ma już sukcesy.

Sprzedaż rośnie

Pierwsze sześć miesięcy roku katowicka grupa zakończyła jeszcze z prawie 2 mln zł na minusie.

— Jak na pierwsze półrocze, jest to naprawdę niewielka strata — mówi Jan Waszczak.

Zapewnia przy tym, że druga połowa roku przebiega bardzo dobrze. Odrobienie strat nie będzie żadnym problemem i cały 2004 r. spółka na pewno zakończy na plusie. I to na wszystkich poziomach od zysku na sprzedaży, poprzez operacyjny, do zysku netto. To efekt zdecydowanego ograniczenia kosztów działalności i gwałtownego wzrostu przychodów.

— Rozpychamy się na rynku. Sprzedaż jest cztery razy większa niż w styczniu. Asortyment mamy cały czas ten sam, ale pozyskujemy nowych klientów — dodaje prezes.

Poprawa wyników finansowych spółki nieprzypadkowo zbiegła się w czasie z pozyskaniem przez nią strategicznego inwestora branżowego, którym została hutniczo-stalowa grupa Nystal ze Świętochłowic.

Z przygotowanych przez zarząd szacunków wynika, że dobra koniunktura dla Ferrum utrzyma się jeszcze przez dłuższy czas.

A profity?

— W ciągu czterech, pięciu najbliższych lat będziemy wypracowywać spore nadwyżki finansowe. Nie będzie problemu ze spłatami rat w ramach układu z wierzycielami — twierdzi prezes.

Jednak z powodu konieczności regulowania zobowiązań, akcjonariusze długo nie mają co liczyć na dywidendę. Prezes obiecuje ją, ale dopiero po zakończeniu układu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadchodzą tłuste lata Huty Ferrum