Nadchodzi czas inwentaryzacji

BiznesPortal.pl
03-11-2003, 00:00

W czwartek przedstawiliśmy rady, jak przygotować się do inwentaryzacji. Dziś dalsze wskazówki.

Do spisu powinny zostać przygotowane składniki majątku. Prace porządkowe powinny obejmować przede wszystkim te czynności, które pozwolą na szybką i bezbłędną identyfikację składników (wywieszki magazynowe, tabliczki znamionowe), a także określenie ich jednostki miary.

Należy zgromadzić, w miarę możliwości, jeden asortyment zapasu w jednym miejscu i odpowiednio ułożyć, aby spis mógł odbywać się sprawnie. Porządkowanie powinno także polegać na wydzieleniu i oznakowaniu składników, nie będących własnością jednostki.

Kolejnym etapem jest podział na pola spisowe. Rozwiązaniem, które ma zastosowanie we wszystkich jednostkach, jest podział magazynu (terenu) na kilka pól, aby co najmniej dwa zespoły spisowe mogły działać w tym samym czasie w tym samym magazynie. Rejonom spisowym przypisuje się nazwy lub numery w celu ich identyfikacji.

Najważniejszym dokumentem w trakcie inwentaryzacji jest arkusz spisowy. Nie należy dokonywać inwentaryzacji spisując składniki na brudno, a następnie do arkuszy spisowych.

Niektóre jednostki drukują arkusze spisu z natury z programów komputerowych. Jest to dopuszczalne, o ile wydruk zawiera odpowiednie elementy. Niedopuszczalne jest jednak drukowanie na arkuszach stanów magazynowych.

Na formularzach należy oddzielnie spisać składniki:

- pełnowartościowe, będące własnością jednostki,

- niepełnowartościowe (zbędne, zniszczone, przeterminowane), będące własnością jednostki,

- należące do innych jednostek.

Po skończeniu spisu na arkuszu zamieszcza się klauzulę „Spis zakończono na pozycji...”, a także oświadczenie w formie odrębnego dokumentu bądź zdania na arkuszu „Nie zgłaszam zastrzeżeń do prac komisji (zespołu) spisowego”. Arkusz powinny podpisać wszystkie osoby materialnie odpowiedzialne i członkowie zespołów spisowych. Ci ostatni oddają go do księgowości w celu wyceny zinwentaryzowanych składników i ustalenia różnic inwentaryzacyjnych.

Arkusze to druki ścisłego zarachowania, sporządzane w dwóch egzemplarzach (jeden dla osoby materialnie odpowiedzialnej).

Kolejne rady w najbliższą środę.

Artykuł napisali eksperci BiznesPortal.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BiznesPortal.pl

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Nadchodzi czas inwentaryzacji