Nadchodzi czas megazysków

Anna Pronińska, LAS
opublikowano: 03-08-2006, 00:00

Przygotowujące się do fuzji spółki wypracowały w drugim kwartale ponad miliard EUR zysku netto.

Mittal Steel, koncern indyjskiego miliardera Lakhsmi Mittala, światowego potentata branży stalowej, osiągnął w drugim kwartale 792 mln EUR zysku netto, o 7 proc. mniej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Jego przychody ze sprzedaży wzrosły o 21 proc., do 7,23 mld EUR. Tymczasem zysk netto łączącego się z nim luksemburskiego Arcelora spadł w drugim kwartale o 35 proc., do 653 mln EUR. To o 127 mln EUR mniej, niż oczekiwali analitycy. Słabe wyniki Arcelora są przede wszystkim efektem wyższych cen materiałów oraz wydatków poniesionych na wcześniejszą walkę z Mittalem. Według koncernu próby zablokowania wrogiego przejęcia kosztowały go 182 mln EUR.

W ubiegłym tygodniu Mittal Steel poinformował, że złożoną przez niego trzecią ofertę przejęcia, która wyceniała luksemburską spółkę na 25,4 mld EUR, zaakceptowali akcjonariusze reprezentujący 92 proc. kapitału Arcelora.

Po fuzji Mittal będzie zatrudniać w ponad 60 fabrykach w 27 krajach nawet 300 tys. pracowników i produkować około 116 mln ton stali rocznie. To daje mu 10 proc. globalnego rynku.

— Połączenie produkcji firm jest oznaką ogromnego potencjału, który będziemy w stanie ujawnić po fuzji — mówi Joseph Kinsch, prezes Arcelora.

Jak zapowiada, już jutro będą znane nazwiska członków nowego zarządu Arcelor Mittal i wybrany zostanie nowy prezes.

Spółki oczekują, że po fuzji EBITDA w całym roku wyniesie 12-12,5 mld EUR. W planach jest rozszerzenie działalności w Indiach i Chinach, gdzie popyt na stal ma rosnąć szybciej niż w Ameryce Północnej i Europie.

Po publikacji wyników kurs akcji Mittal Steel na amsterdamskim parkiecie spadł o 1,2 proc., do 26,73 EUR, a wycena akcji Arcelora na giełdzie paryskiej pozostała bez większych zmian w okolicach 42 EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska, LAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy