Nadchodzi czystka w Ministerstwie Finansów

Jarosław Królak
opublikowano: 21-08-2006, 00:00

W trzy tygodnie będzie wiadomo, kto w Ministerstwie Finansów straci pracę. Ruszyły zwolnienia grupowe.

Wszystko wskazuje na to, że tyle szczęścia co urzędnicy skarbowi nie będą mieć pracownicy Ministerstwa Finansów (MF). Rozpoczęto działania zmierzające do przeprowadzenia zwolnień grupowych.

W piątek, 18 sierpnia zostało podpisane w tej sprawie porozumienie między Tadeuszem Wydrą, dyrektorem generalnym MF, oraz działającymi w ministerstwie związkami zawodowymi. Porozumienie, którego tekst uzyskaliśmy w biurze prasowym MF, określa zasady przeprowadzenia zwolnień grupowych.

W dokumencie nie ma ani słowa o liczbie osób, które mają odejść. Jednak z naszych informacji wynika, że z pracą będzie się musiało pożegnać co najmniej 200 osób, niewykluczone, że nawet 400 (w MF pracuje ponad 2 tys. ludzi). Lista ma być gotowa w ciągu 21 dni i przedstawiona związkowcom. Zwalniani otrzymają wypowiedzenia i zgodnie z prawem zostanie o tym powiadomiony urząd pracy dzielnicy Warszawa — Śródmieście.

Zmuszeni do odejścia mają otrzymać odprawy pieniężne. Zatrudnieni w MF krócej niż 2 lata dostaną odprawę wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia, osoby ze stażem od dwóch do ośmiu lat — dwumiesięczne wynagrodzenie, zaś pracujący w ministerstwie powyżej ośmiu lat — trzymiesięczne.

Jakie są przyczyny zwolnień?

W porozumieniu wskazuje się na reorganizację ministerstwa, likwidację niektórych komórek organizacyjnych i stanowisk pracy, niewystarczającą przydatność części pracowników do pracy na zajmowanych stanowiskach, optymalizację etatów i dostosowanie struktury zatrudnienia do zadań nałożonych na MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu