Nadciąga kapitał na setki kilometrów autostrad

Katarzyna Kapczyńska
25-08-2008, 00:00

Po pieniądze z europejskiego banku najczęściej sięgają firmy transportowe i… banki komercyjne.

Najwięcej, w całym regionie, kredytów z EBI trafia ostatnio do Polski

Po pieniądze z europejskiego banku najczęściej sięgają firmy transportowe i… banki komercyjne.

Polscy przedsiębiorcy i zagraniczni inwestorzy coraz chętniej sięgają po finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

— W 2007 r. udzieliliśmy 2,28 mld EUR kredytów na inwestycje w Polsce. Patrząc na dotychczasowy wynik, Polska jest w naszym regionie liderem współpracy z EBI przy współfinansowaniu różnego rodzaju inwestycji — mówi Marta Gajęcka, wiceprezes EBI.

Bank dla autostrad

W rankingu obejmującym okres od 1990 r. nasz kraj z wynikiem przekraczającym 17 mld EUR znalazł się na szóstym miejscu. Wyprzedzają go: Hiszpania, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania i Francja.

— Rozpatrujemy jednak wiele kolejnych dużych projektów, jak choćby współfinansowanie budowy autostrad A1 i A2. Mam nadzieję, że zainteresowanie współpracą z EBI będzie stale rosło. Pod względem liczby i skali projektów inwestycyjnych Polska niebawem ma szansę dogonić niektóre kraje starej Unii — dodaje Marta Gajęcka.

EBI jest zainteresowany dalszym współfinansowaniem budowy autostrad A1 ze Strykowa do Pyrzowic i A2 ze Strykowa do podwarszawskiego węzła Konotopa. W sumie EBI może współfinansować setki kilometrów autostrad w Polsce.

Bank dla banków

Transport, jak dotychczas, jest najczęściej finansowany przez EBI sektorem — od 1990 r. ponad 37 proc. kredytów dla Polski idzie na inwestycje w tej branży. Na drugim miejscu są kredyty dla banków komercyjnych.

— EBI współfinansuje inwestycje uznawane za priorytetowe dla UE, m.in. w dziedzinie transportu, energii, ochrony środowiska, zdrowia, nauki, telekomunikacji. Udziela zazwyczaj do 50 proc. finansowania i kredytuje bezpośrednio inwestycje, których koszt przekracza 25 mln EUR. Jeśli projekt ma niższą wartość, może być współfinansowany przez inne banki, które zaciągają kredyty w EBI — mówi Marta Gajęcka.

Kredyty na bankowe projekty stanowią 16 proc. wszystkich projektów EBI w Polsce.

— EBI nie dotknął ostatni kryzys finansowy, bo bank dobrze ocenia ryzyko. Stąd też, po ostatnich zawi- rowaniach na rynkach fi- nansowych, wzrosło zain- teresowanie współpracą z EBI — twierdzi Marta Gajęcka.

Zachęta dla energetyki

Odnawialna energia, wydajność energetyczna, badania i innowacje w energetyce, bezpieczeństwo i dywersyfikacja dostaw to priorytety EBI. Wiceprezes żałuje, że tylko 3 proc. kredytów udzie- lonych Polsce przez EBI trafiło do tego sektora.

— Biorąc pod uwagę rosnące zapotrzebowanie na energię, Polska potrzebuje inwestycji w nowe moce wytwórcze w energetyce — podkreśla wiceprezes banku i zachęca firmy do współpracy z bankiem.

Bank ma dobre marże...

OKIEM KLIENTA

Aleksander Kozłowski

Gdańsk Transport Company

EBI oferuje długi okres kredytowania inwestycji i karencję spłaty kapitału nawet do 10 lat. Jest także możliwość uzyskania finansowania o stałej stopie procentowej. Kolejny plus to atrakcyjne marże.

...i wspiera priorytety UE

OKIEM EKSPERTA

Zbigniew Kotlarek

prezes Polskiego Kongresu Drogowego

EBI gwarantuje stabilne warunki finansowania projektów unijnych, a państwa europejskie mają w strukturach banku swoich przedstawicieli. Jednak bank nie angażuje się w każdy projekt, bo przede wszystkim współfinansuje inwestycje uznane za priorytetowe dla UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nadciąga kapitał na setki kilometrów autostrad