Nadmiar kontroli zaszkodzi

Agnieszka Berger
opublikowano: 26-04-2007, 00:00

Rząd zajmie się ustawą o nadzorze właścicielskim. Resort skarbu jest krytykowany za to, że chce nadmiernie kontrolować spółki.

Resort skarbu jest krytykowany za projekt ustawy o nadzorze właścicielskim

Rząd zajmie się ustawą o nadzorze właścicielskim. Resort skarbu jest krytykowany za to, że chce nadmiernie kontrolować spółki.

Nowe organy kontrolne, które ma wprowadzić do spółek z udziałem skarbu państwa ustawa o nadzorze właścicielskim, zebrały w czasie konsultowania projektu najwięcej głosów krytyki. Dziś ustawą ma się zająć komitet stały Rady Ministrów. Będzie dyskutował m.in. o komitetach audytu — nowej instytucji, której wprowadzenie zaproponowało odpowiedzialne za projekt Ministerstwo Skarbu Państwa.

W myśl projektu, komitety audytu miałyby być odrębnym ciałem powoływanym w spółkach z udziałem skarbu państwa na wniosek akcjonariuszy posiadających co najmniej 20 proc. głosów. Ich rolą byłoby kontrolowanie pracy biegłych rewidentów badających spółki i doradzanie radom nadzorczym. Zdaniem większości instytucji, które uczestniczyły w konsultacjach dotyczących projektu — zainteresowanych ministerstw, organizacji pracodawców i związków zawodowych — to niepotrzebny organ, który stanie się narzędziem nadmiernej kontroli. Resort finansów nie widzi potrzeby powoływania komitetów spoza grona członków rad nadzorczych. Pracodawcy obawiają się, że nadmiar instytucji kontrolnych tylko pogorszy efektywność zarządzania spółkami.

Organizacje zrzeszające prywatnych przedsiębiorców zarzucają też ustawie, że nadaje szczególne uprawnienia skarbowi państwa w spółkach, w których w państwowych rękach pozostały tylko mniejszościowe udziały. Ich zdaniem, to rozszerzenie przywilejów wprowadzonych kontrowersyjną ustawą o złotym wecie. Nie podobają się im także zapisy ograniczające okres badania sprawozdań spółek przez tego samego audytora do 2 lat. To rozwiązanie krytykuje również resort finansów.

Zastrzeżenia związkowców budzą zaostrzone kryteria wyboru członków zarządów. Uważają, że w przypadku ich przedstawicieli nie powinny obowiązywać wymogi związane z wykształceniem i doświadczeniem kandydata w pracy na kierowniczych stanowiskach.

Z naszych informacji wynika, że zastrzeżenia do ustawy ma też Rządowe Centrum Legislacji, któremu nie podoba się włączenie do projektu przepisów ustawy o złotym wecie. W rezultacie wbrew zamierzeniom autorów projektu (którzy chcieli w nim skonsolidować większość przepisów dotyczących spółek z udziałem skarbu państwa), ustawa wprowadzona pod rządami ministra skarbu Jacka Sochy prawdopodobnie pozostanie w mocy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadmiar kontroli zaszkodzi