Czytasz dzięki

Nadpodaż gazu stopniowo znika

Paweł Kordala XTB DM
opublikowano: 14-08-2013, 08:18

Rynek gazu w USA po bardzo długim okresie spadków cen i utrzymywaniu się ich poniżej kosztów produkcji powoli wraca do równowagi.

Ceny od dołka z kwietnia 2012 r. mocno wzrosły, podobnie jak konsumpcja surowca, a pod wpływem zbyt niskich cen ograniczane jest zaś wydobycie. To oczywiście przekłada się na zapasy, które są na poziomie niższym niż przed rokiem, a jednocześnie blisko średniej z ostatnich 6 lat.

W perspektywie kolejnych 2-3 lat silny i trwały wzrost konsumpcji jest niemal pewny. Relatywnie wysokie ceny ropy naftowej i węgla czynią gaz bardzo tanim i atrakcyjnym surowcem. Największe amerykańskie koncerny przemysłowe są w trakcie budowy wielu nowych zakładów chemicznych i nawozowych oraz oddawania do użytku nowych bloków energetycznych opartych na gazie ziemnym. Duże różnice w cenach gazu na świecie oraz planowane utworzenie dużej strefy wolnego handlu USA — UE — Japonia pozwolą amerykańskim koncernom oferować wiele dóbr opartych na gazie po dużo bardziej atrakcyjnych cenach niż obecnie oferowane w UE i Japonii. Co więcej, w perspektywie najbliższych 2 lat Stany Zjednoczone rozpoczną także eksport surowca, co powinno sprzyjać cenom gazu, choć początkowo będzie to czynnik bardziej symboliczny niż mający faktycznie duży wpływ na bilans popytu i podaży. Fakt utrzymywania się ceny gazu cały czas poniżej poziomu 5 USD za tysiąc stóp sześc. powinien niezmiennie wpływać negatywnie na poziom produkcji surowca.

Na rynku widoczny jest trend rezygnowania z dalszych wierceń, na rzecz poszukiwania i wydobywania ropy, gdzie marże są dużo wyższe. Wiele przedsiębiorstw mających dużą ekspozycję na ceny gazu musi posiłkować się albo ograniczaniem nierentownej produkcji, albo sprzedawaniem aktywów, by uniknąć zachwiania płynności i utrzymać rating inwestycyjny. Według Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej, wydobycie w tym roku powinno wzrosnąć zaledwie o 0,7-1 proc., czyli najwolniej od 2005 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kordala XTB DM

Polecane