Nadprodukcja odbija się na cenach ropy

  • Przemysław Kwiecień
23-10-2012, 15:50

Rosnące od kilku lat wydobycie ropy w USA zaczyna powoli zmieniać na sytuację na globalnym rynku ropy. Do tej pory zwiększona produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych przekładała się na silny wzrost zapasów surowca, utrzymywanie się blisko 20-dolarowej różnicy pomiędzy gatunkami Brent i WTI oraz bardzo wysokie rentowności spółek rafineryjnych z centralnych stanów. Jednak w najbliższych kilkunastu miesiącach sytuacja powinna się diametralnie zmienić oraz zacząć wywierać ogromny wpływ na sytuację na globalnym rynku, a zatem także na cenę baryłki Brent.

Wydobycie w USA w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosło o blisko 1 mln baryłek dziennie, głównie w Teksasie i Północnej Dakocie. To zaś przełożyło się na silny wzrost zapasów, które po uwzględnieniu czynników sezonowych są na najwyższych poziomach w historii. Rosnące ilości ropy w magazynach zaczynają powoli sprzyjać także mniejszemu importowi. Problemy ze sprzedażą ropy do USA ma Nigeria, która planuje coraz większe ilości swojej bardzo dobrej ropy wysyłać do Europy i Azji. Dalszy spadek importu surowca jest niemal pewny, jednakże powinien on szczególnie mocno przyspieszyć po zwiększeniu mocy przesyłowych ropociągów pomiędzy centralnymi stanami (gdzie znajduje się duża część rosnących szybko zapasów) a Zatoką Meksykańską, wokół której rozmieszone są największe rafinerie.

Czynnikiem, który może amortyzować rosnącą produkcję ropy jest oczywiście silny wzrost popytu na paliwa. Dane z ostatnich tygodni potwierdzają, że gospodarka Stanów Zjednoczonych zaczyna się rozwijać coraz szybciej. Oznaki ożywienia widoczne są również w Chinach, które wspierają wzrost stymulacją fiskalną i monetarną. Bazując na aktualnym konsensusie agencji Bloomberga, wzrost popytu w 2013 r. może wynieść nawet 1,1 mln baryłek dziennie. W 2012 r. wyniesie najprawdopodobniej około 0,8 mln baryłek. Wzrost powinien wynikać przede wszystkim z dalszego wzrostu konsumpcji w krajach BRIC. W krajach OECD nawet pomimo silniejszego wzrostu gospodarczego niż w 2012 r.  konsumpcja powinna być stabilna, głównie w wyniku coraz mniejszej ilości konsumowanej ropy na jednostkę PKB.

W scenariuszu bazowym niezmiennie oczekujemy spadków cen ropy Brent w ciągu najbliższych miesięcy do poziomu 90-100 USD za baryłkę. Nawet pomimo silnego odbicia popytu na paliwa, nadprodukcja na rynku ropy (nawet 1 mln baryłek dziennie) powinna wywierać istotną presję na ceny surowca. Zagrożeniem dla powyższego scenariusza tradycyjnie jest konflikt na linii Izrael – Iran, lecz problemy gospodarcze reżimu w Teheranie nie powinny zachęcać islamskich przywódców do podejmowania radykalnych działań.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień XTB DM

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadprodukcja odbija się na cenach ropy