Nadwyżka budżetowa Niemiec wzrosła do 18,5 mld EUR

Po półroczu Niemcy odnotowały 18,5 mld EUR nadwyżki budżetowej, tym samym przebijając oczekiwania analityków, podał krajowy urząd statystyczny Destatis.

Nadwyżka największej europejskiej gospodarki wzrosła tym samym do 1,2 proc. PKB, co stawia ją w mocnym kontraście do innych członków strefy euro, w tym Francji i Włoch, borykających się ze sporymi deficytami. Wzrost nadwyżki został osiągnięty, pomimo znacznie większych wydatków budżetu związanych z pokryciem kosztów przyjęcia miliona uchodźców, którzy napłynęli do Niemiec od początku ubiegłego roku. Po półroczu Berlin wydaje się być na dobrej drodze do przekroczenia rekordowej ubiegłorocznej nadwyżki, która wyniosła po 2015 r. 30 mld EUR. Rano Destatis poinformował o wzrośnie wydatków rządowych, które wyniosły 0,6 proc.  PKB i miały 0,1 proc. udział w jego wzroście. 

Nadwyżka budżetowa Niemiec wzrosła do 18,5 mld EUR

opublikowano: 24-08-2016, 11:36

Po półroczu Niemcy odnotowały 18,5 mld EUR nadwyżki budżetowej, tym samym przebijając oczekiwania analityków, podał krajowy urząd statystyczny Destatis.

Nadwyżka największej europejskiej gospodarki wzrosła tym samym do 1,2 proc. PKB, co stawia ją w mocnym kontraście do innych członków strefy euro, w tym Francji i Włoch, borykających się ze sporymi deficytami.

Wzrost nadwyżki został osiągnięty, pomimo znacznie większych wydatków budżetu związanych z pokryciem kosztów przyjęcia miliona uchodźców, którzy napłynęli do Niemiec od początku ubiegłego roku. Po półroczu Berlin wydaje się być na dobrej drodze do przekroczenia rekordowej ubiegłorocznej nadwyżki, która wyniosła po 2015 r. 30 mld EUR.

Rano Destatis poinformował o wzrośnie wydatków rządowych, które wyniosły 0,6 proc.  PKB i miały 0,1 proc. udział w jego wzroście. 

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane