Nadwyżka handlowa Australii najniższa od dwóch lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-12-2020, 07:14

W związku ze wzrostem napiec handlowych z Chinami, głównym rynkiem eksportowym dla australijskich towarów, nadwyżka handlowa tego kraju spadła w listopadzie 2020 r. do najniższego poziomu od dwóch lat, donosi Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Wstępne dane (nie obejmujące usług) zaprezentowane przez Australijskie Biuro Statystyczne (ABS) pokazały, że nadwyżka w handlu towarami poważnie się zmniejszyła do 1,9 mld AUD (1,43 mld USD). Tymczasem w październiku dodatni wynik przekraczał kwotę 4,7 mld AUD.

To pierwszy przypadek od listopada 2018 r. kiedy to nadwyżka była niższa od 2 mld AUD.

Spadek napędzany był ograniczeniem o 10 proc. eksportu do Chin (ogólna jego wartość wyniosła 1,2 mld AUD) oraz 11 proc. wzrostem importu z azjatyckiego kierunku (889 mld AUD).

W reakcji na domaganie się przez Australię pełnego wyjaśnienia dotyczącego przyczyn pojawienie się pandemii koronawirusa, Pekin ograniczył import australijskiego węgla i wprowadził wiele ceł na szeroką gamę produktów rolnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane