Nadwyżka handlowa Japonii najniższa od 18 lat

Administrator
opublikowano: 24-01-2002, 09:19

Nadwyżka handlowa Japonii była na koniec 2001 roku niższa o 38 proc. niż w rok wcześniej. Jej wysokość jest najniższa od 18 lat. Na koniec ubiegłego roku nadwyżka handlowa wniosła w ujęciu dolarowym 49 mld USD, podało japońskie Ministerstwo Finansów. W skali roku eksport spadł o 5,1 proc.

Nadwyżka handlowa Japonii była na koniec 2001 roku niższa o 38 proc. niż w rok wcześniej. Jej wysokość jest najniższa od 18 lat.

Na koniec ubiegłego roku nadwyżka handlowa wniosła w ujęciu dolarowym 49 mld USD, podało japońskie Ministerstwo Finansów. W skali roku eksport spadł o 5,1 proc. Największe osłabienie wymiany handlowej dotyczyło eksportu do USA, który jedynie w grudniu pogorszył się w ujęciu zarówno wartościowym jak i wolumenowym o 20 proc.

Wymiany handlowej nie poprawił nawet spadek kursu jena wobec dolara. Od września japońska waluta straciła na wartości 16 proc., a w całym 2001 roku 13 proc. oznacza to, że jen jest obecnie notowany na poziomie z 1979 r.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane