Nadwyżka przekroczyła oczekiwania

DI
opublikowano: 12-08-2009, 15:10

Zgodnie z oczekiwaniami czerwcowe saldo rachunku obrotów bieżących zamknęło się na plusie. Odnotowana na nim nadwyżka znacząco przekroczyła jednak zarówno nasze, jak i rynkowe oczekiwania, piszą w  komentarzu Marta Petka-Zagajewska i Marcin Grotek z Biura Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Bank Polska.

- Dane o rachunku obrotów bieżących po raz kolejny przyniosły więc dobre informacje, w tym sygnały wspierające złotego. Wprawdzie w czerwcu skala napływu inwestycji portfelowych do Polski była już nieco niższa niż w poprzednich dwóch miesiącach, to i tak pod tym względem II kwartał br. z wynikiem +3,3 mld EUR był najlepszy od 2005 r. - piszą ekonomiści Raiffeisen Bank Polska.

Zwracają uwagę, że bezpośrednio po publikacji danych złoty zaczął zyskiwać. W ich ocenie, skala zaskoczenia rynku może przełożyć się na kontynuowanie tego ruchu w najbliższych godzinach. Z uwagi na trwałość obserwowanych tendencji, dane mogą być także argumentem dla dalszego, średnioterminowego umocnienia złotego.

- Nie chodzi tu tylko o sam fakt, że dodatnie saldo zmniejsza presję na krajową walutę. Dodatkowo mamy do czynienia z dużymi transferami z UE, a jak pokazała historia unijne środki są w rękach rządu całkiem niezłym narzędziem zapobiegającym nadmiernym wyskokom eurozłotego w górę - uważają ekonomiści.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane