Nadzieja na przejęcia

Wiktor Szczepaniak
07-04-2004, 00:00

Uno Fresco Tradex zwiększa sprzedaż i sporo inwestuje. Chce konsolidować rynek bakalii, a w 2007 r. stać się spółką publiczną.

Spośród kilkuset firm działających na polskim rynku bakalii, wartym blisko 500 mln zł, tak naprawdę liczą się cztery: Uno Fresco Tradex (UFT), Bakal Center, Ziołopex i VOG. Największa z nich — UFT — w 2003 r. osiągnęła prawie 27-proc. udział w rynku. I to ponoć nie jest jej ostatnie słowo.

— W tym roku chcemy zwiększyć udział rynkowy do 35 proc. Myślimy też o znaczącym wzroście eksportu — mówi Marian Owerko, prezes UFT.

Spółka kieruje swój wzrok na rynek wschodni. W tym wypadku kuszą Ukraina i Rosja. Dlatego zwiększą się moce produkcyjne oddziału na Ukrainie. Ale nie tylko.

— Budujemy nowy zakład w Mościskach pod Warszawą za 7 mln zł i modernizujemy drugi w Janowie Podlaskim — informuje prezes.

UFT liczy też na kontrakty z zachodnimi sieciami sprzedaży (Wall Mart, Aldi, Metro).

— Rozmowy trwają. W tym roku jeden z kontraktów powinien zostać sfinalizowany — mówi prezes.

W grę wchodzi zarówno sprzedaż pod marką własną, jak i sieci.

Poza tym UFT chce brać aktywny udział w krajowej konsolidacji bakaliowego rynku.

— Planujemy przejęcia, choć fuzje też nie są wykluczone. Rozmawiamy już z kilkoma firmami — mówi prezes.

Jest przekonany, że za kilka lat liczba graczy na bakaliowym rynku zmniejszy się do kilkunastu.

W realizacji planów pomoże inwestor finansowy.

— Transakcja z jednym z funduszy private equity zostanie zamknięta do końca czerwca. Chcemy mieć mocnego partnera, znającego rynki finansowe oraz mającego doświadczenie związane z przejmowaniem firm — mówi prezes.

Właściciele UFT (6 osób fizycznych) nie chcą jednak oddać kontroli nad spółką, dlatego zaoferują mu mniejszościowy pakiet udziałów. Potem firma trafi na GPW. Dojdzie do tego w 2007 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Nadzieja na przejęcia