Czytasz dzięki

Nadzieje na pakiet fiskalny ważniejsze niż Covid?

Rafał Sadoch, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 19-10-2020, 10:57

Nowy tydzień rozpoczyna się w dobrych nastrojach na rynkach finansowych mimo szybkiego rozwoju pandemii na świecie.

Choć liczba nowych przypadków Covid-19 jest rekordowa, a kolejne rządy - aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa - mogą coraz mocniej dławić aktywność, to notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy w poniedziałkowy poranek próbują dalej piąć się w górę.  

Wszystko w efekcie postępu negocjacji dotyczących czwartej fazy luzowania fiskalnego w USA. Spiker Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oświadczyła, że widzi poprawę w rozmowach i narzuciła wtorkowy deadline, jeśli pakiet miałby wejść w życie jeszcze przed wyborami. Opublikowane dziś dane z Chin za III kw. wypadły słabiej od prognoz, a wzrost wyniósł 4.9% r/r wobec mediany prognoz na poziomie 5.2% r/r i 3.2% r/r odnotowanych w II kw.

Lepsze od oczekiwań okazały się za to wrześniowe odczyty sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, wpisując się w scenariusz odbicia aktywności gospodarczej po najsilniejszym uderzeniu pandemii w Chinach na początku roku. Na początku sesji na Starym Kontynencie niemiecki Dax wychodzi powyżej 13000 pkt., a notowania kontraktu terminowego na S&P 500 dobijają do 3500 pkt.

Na rynku walutowym optymizm związany z perspektywą szybkiej stymulacji fiskalnej w USA umacnia waluty surowcowe. Kurs AUDUSD odbija z okolic 0.70, a NZDUSD z poziomu 0.66. Tego ostatniego umacniają dodatkowo wyniki wyborów i zdecydowana wygrana dotychczasowej premier Ardern w wyborach parlamentarnych. Mocno zyskuje funt wraz z tym jak pojawiły się nadzieje na zawiązanie kompromisu w kontekście rozmów dotyczących dalszych losów Wielkiej Brytanii po wyjściu z Unii. Brytyjscy urzędnicy mają być przygotowani do złagodzenia kontrowersyjnych przepisów dotyczących opuszczenia Wspólnoty.

W przypadku notowań EURUSD zmienność pozostaje kosmetyczna, a notowania utrzymują się na poziomie 1.17. Poniedziałkowe kalendarium nie należy do najciekawszych, a notowania na początku tygodnia uzależnione będą od sentymentu rynkowego i poziomu awersji do ryzyka. Tu kluczową rolę odgrywają rozmowy nad pomocą fiskalną w USA, a rozwój pandemii koronawirusa znajduje się obecnie na drugim miejscu.

Notowania ropy w oczekiwaniu na wynik dzisiejszego spotkania OPEC stabilizują się na poziomie 41 USD za baryłkę. W sytuacji, gdy pandemia przybiera na sile, a przywracane ograniczenia negatywnie oddziałują na popyt, producenci mogą próbować silniej ograniczyć wydobycie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane