Nadzór ukarał Grzegorzewskiego

KSA,MGOR
opublikowano: 11-03-2010, 00:00

Zdaniem regulatora

Były szef nadzoru Kolastyny manipulował informacją

Zdaniem regulatora

były główny akcjonariusz

i nadzorca firmy dopuścił

się manipulacji. Kara?

100 tys. zł.

Kontrowersyjna historia z niedoszłym inwestorem Kolastyny z połowy ubiegłego roku doczekała się finału. Dotkliwego dla jednego z jej głównych bohaterów. Andrzej Grzegorzewski, były największy akcjonariusz i szef rady nadzorczej kosmetycznej spółki, został ukarany 100 tys. zł. Werdykt: "manipulację informacją" polegającą na wprowadzeniu w błąd inwestorów poprzez rozpowszechnianie w maju 2009 r. nierzetelnej informacji o zainteresowaniu US Pharmacia przejęciem Kolastyny.

— Przeprowadziliśmy postępowanie i komisja zdecydowała się ukarać pana Grzegorzewskiego za przekazanie nieprawdziwych informacji. Zainteresowaliśmy się sprawą choćby z powodu dementi US Pharmacii, które pojawiło się już w dniu publikacji artykułu. Komisja też czyta gazety — mówi Łukasz Dajnowicz, rzecznik prasowy Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Przypomnijmy: "Parkiet" poinformował w maju ubiegłego roku o tym, że Kolastynie przygląda się potentat polskiego rynku OTC — firma US Pharmacia. Andrzej Grzegorzewski powiedział wówczas na łamach dziennika, że "nie tylko US Pharmacia chce kupić Kolastynę. Jesteśmy łakomym kąskiem. Przygląda nam się jeszcze kilka firm. Nie mogę ujawnić ich nazw."

Dzień przed publikacją tego tekstu akcje Kolastyny zdrożały o około 10 proc. W dniu publikacji, przed dementi władz US Pharmacii, zyskały kolejne 25 proc., by sesję zakończyć 8-procentowym wzrostem. Potem kurs zaczął spadać. Komisji z pewnością nie umknęło to zachowanie notowań spółki.

— Nie mam nic do powiedzenia na ten temat — usłyszeliśmy od Łukasza Dajnowicza.

Niestety, nie udało nam się również uzyskać komentarza do tej sprawy samego Andrzeja Grzegorzewskiego. Nie wiemy więc, czy będzie się odwoływał od kary nałożonej na niego przez KNF i czy ma coś na swoją obronę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KSA,MGOR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu