Nadzór w Sunset Suits

Dawid Tokarz
opublikowano: 12-07-2011, 00:00

Sąd zabezpieczył majątek odzieżowej spółki balansującej na krawędzi bankructwa.

Sąd zabezpieczył majątek odzieżowej spółki balansującej na krawędzi bankructwa.

Postępowanie upadłościowe Sunset Suits (SS) nabiera tempa. Poznański sąd wydał właśnie postanowienie o zabezpieczeniu majątku znanej odzieżowej spółki przez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

— Nadzorca w ciągu dwóch-trzech tygodni przygotuje sprawozdanie o sytuacji finansowej i majątkowej SS, a to powinno umożliwić rozpatrzenie wniosków o upadłość — przewiduje Przemysław Nowacki, szef poznańskiego sądu upadłościowego.

Wnioski są cztery: autorem pierwszego jest giełdowa firma windykacyjna Pragma Inkaso, a trzech kolejnych — galerie handlowe. Z akt rejestrowych SS wynika, że to one są największymi wierzycielami spółki, jednak nie wiadomo, ile łącznie jest im winna odzieżowa firma. Dowie się tego zapewne nadzorca sądowy Maciej Paluszyński, z którym wczoraj nie udało nam się skontaktować.

Z raportu Sunset Suits Holdings (amerykańskiej spółki-matki SS) za 2010 r. można się natomiast dowiedzieć o zadłużeniu w stosunku do innych wierzycieli. I tak bankom (głównie BGŻ) SS ma do 2013 r. spłacić 6,4 mln USD (do czego może jeszcze dojść 3 mln USD zawieszonych odsetek), a urzędom skarbowym — kolejne 4,5 mln USD. Dużym wierzycielem SS jest też ZUS (przed poznańskim sądem toczy się spór o zapłatę zaległych składek o wartości 19 mln zł).

Nadzorca sądowy będzie musiał ustalić, w jakim stopniu długi SS pokryte są przez majątek spółki. Wiele wskazuje na to, że w niewielkim. Dużą część aktywów SS stanowią nakłady inwestycyjne w sklepach, które będą trudne do odzyskania. Tym bardziej że zarówno wyposażenie sklepów, jak i towary są zastawione na rzecz banków. W tej sytuacji największą wartością SS wydaje się znak towarowy, jednak z dokumentacji spółki wynika, że i na prawach do niego ustanowiony jest zastaw rejestrowy na rzecz BGŻ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy