Czytasz dzięki

Nadzorca rynku tnie stawki EmiTela

MEW
opublikowano: 30-11-2007, 00:00

Spółka będzie musiała udostępnić sieć rywalom po wyznaczonych przez urząd cenach. To dobra wiadomość dla nadawców.

Spółka będzie musiała udostępnić sieć rywalom po wyznaczonych przez urząd cenach. To dobra wiadomość dla nadawców.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) zatwierdził ofertę ramową TP EmiTel, operatora nadajników radiowych i telewizyjnych. Należąca do TP firma będzie musiała udostępnić rywalom sieć po wyznaczonych przez UKE stawkach. Rynek spodziewa się 40-procentowego cięcia w porównaniu z pierwotną propozycją spółki.

— Stawki zaproponowane przez TP EmiTel były wyższe niż obecne. Zaproponowaliśmy obniżenie ich o 45 proc. — mówi Zbigniew Gumuliński, prezes INFO-TV-FM.

Do tej pory EmiTel miał małą konkurencję: w badanym przez UKE 2005 r. miał 87-procentowy udział w rynku. Teraz widać szansę dla innych graczy.

To dobre wieści dla nadawców telewizyjnych i radiowych, skazanych praktycznie na jednego operatora. Pozwalało to EmiTelowi dyktować ceny, na które skarżyli się zwłaszcza nadawcy publiczni. UOKiK nałożył na spółkę karę za ich dyskryminację. Wyliczył, że radio i telewizja publiczna płaciły nawet 35 proc. więcej niż komercyjne.

— Każde obniżenie kosztów emisji jest dla nas cenne, szczególnie przy malejących wpływach z abonamentu — mówi Tadeusz Fredro-Boniecki, rzecznik Polskiego Radia.

— Zamierzamy odwołać się od decyzji. Oferta ramowa i poziom cen zatwierdzony przez UKE są skrajnie niekorzystne — mówi Andrzej Kozłowski z EmiTela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Polecane