Nafta Polska szuka inwestorów dla czterech spółek WSCh

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2005, 20:24

Nafta Polska rozesłała do wybranych potencjalnych inwestorów zaproszenia do rokowań w sprawie sprzedaży udziałów w czterech zakładach Wielkiej Syntezy Chemicznej - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Nafty Polskiej Krzysztof Mering.  "Zaproszenia do rokowań zostały rozesłane do wybranych inwestorów" - powiedział PAP Mering.

Nafta Polska rozesłała do wybranych potencjalnych inwestorów zaproszenia do rokowań w sprawie sprzedaży udziałów w czterech zakładach Wielkiej Syntezy Chemicznej - poinformował PAP w poniedziałek rzecznik Nafty Polskiej Krzysztof Mering.  "Zaproszenia do rokowań zostały rozesłane do wybranych inwestorów" - powiedział PAP Mering.

W ubiegłym tygodniu nadzwyczajne walne zgromadzenie Nafty Polskiej zdecydowało o wniesieniu do spółki akcji zakładów azotowych w Kędzierzynie i Tarnowie-Mościcach oraz zakładów chemicznych Zachem i Organika-Sarzyna.

22 kwietnia zgodę na przejęcie wydał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Urząd postawił warunek, że w ciągu trzech lat NP ma sprzedać aktywa Zachemu i Tarnowa niezależnym inwestorom, tak żeby nie koncentrować w jednych rękach produkcji kwasu solnego, gdyż oba podmioty zapewniają 60 proc. krajowej produkcji.

W ramach prywatyzacji Nafta Polska będzie sprzedawała w całości kontrolowane przez siebie pakiety tych spółek, czyli po 85 proc. akcji w każdej z firm.

Według wcześniejszych informacji resortu skarbu prywatyzacją zakładów jest zainteresowanych kilkunastu inwestorów z Polski i z zagranicy.

Swojego zainteresowania przejęciem Tarnowa i Kędzierzyna nie kryje Anwil, spółka zależna PKN Orlen. Z kolei możliwość przejęcia Zachemu i Sarzyny rozważa Ciech.

Nafta Polska informowała wcześnie, że chciałaby zakończyć prywatyzację tych firm do końca września tego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane