Nafta Polska zaproponuje MSP dalszą prywatyzację PKN

Krzysztof Grad
06-04-2004, 21:17

PAP: Nafta Polska, mająca 17,6 proc. akcji PKN Orlen, zaproponuje przed świętami Skarbowi Państwa dalszą prywatyzację tej spółki i przedstawi opinię na temat możliwości fuzji PKN z węgierskim MOL - poinformował we wtorek prezes Nafty Polskiej.

"Przed świętami MSP otrzyma informację, przygotowaną przez Naftę Polską, co do fuzji Orlenu z Mol. Będzie ona wskazywała na określone uwarunkowania przeprowadzenia tego typu projektu, będzie mówiła również o potrzebie rozpoczęcia określonych działań, takich jak chociażby rozpoczęcie trzeciego etapu prywatyzacji PKN Orlen" - powiedział PAP Krzysztof Żyndul.

"Uważam, że taka decyzja jest potrzebna i my z takim wnioskiem do ministra Skarbu Państwa występujemy. To dopiero nam otwiera pole do dalszego działania" - dodał.

W ubiegłym tygodniu wiceminister skarbu, Tadeusz Soroka poinformował PAP, że resort czeka na wyliczenia i rekomendacje od Nafty Polskiej, dotyczące planowanej fuzji PKN Orlen i MOL.

"Wyliczenia te są koniecznie, żeby ktoś nam nie zarzucił, że dokonujemy fuzji na niekorzystnych dla Skarbu Państwa warunkach" - wyjaśnił Soroka.

Prezes Nafty Polskiej powiedział, że w informacji nie będzie jeszcze konkretnych symulacji dalszej prywatyzacji PKN i fuzji z Mol.

"Żeby uruchomić proces zbierania danych, to trzeba wybrać doradcę, następnie przeprowadzić analizę" - powiedział Żyndul.

Zdaniem prezesa nie jest możliwe podjęcie decyzji w sprawie fuzji PKN z Mol do końca kwietnia.

"Dokładając należytej staranności, zachowując wszelkie arkana sztuki i profesjonalizmu nie jest możliwe w terminie jednego czy dwóch, czy nawet trzech tygodni podjęcie ostatecznej decyzji merytorycznej, co do fuzji PKN Orlen i Mol" - powiedział Żyndul.

"Może być to decyzja kierunkowa mówiąca o tym, że jest to interesujący projekt, że należy go konkretnie przeanalizować i przygotować rozwiązania" - dodał.

Prezes Nafty jest za jak najszybszym rozpoczęciem prac nad koncepcją fuzji i opracowywaniem szczegółowych analiz.

"Trzeba sobie odpowiedzieć na pytania, jak ta fuzja miałaby być przeprowadzona, w oparciu o jakie aktywa i co miałoby się dziać po tej fuzji" - powiedział Żyndul. "Nie są to tylko pytania do Nafty Polskiej" - dodał.

Zdaniem Żyndula do podjęcia decyzji, czy też wydania rekomendacji w sprawie fuzji PKN z Mol, konieczne jest określenie warunków bezpieczeństwa energetycznego kraju.

"Chcę mieć precyzyjną odpowiedź, co państwo polskie rozumie przez pojęcie bezpieczeństwa energetycznego. To trzeba sprecyzować, tak żeby nie było to słowo wytrych, którym z jednej strony raz się coś buduje, a z drugiej strony coś się burzy. Ono może być używane do tego, żeby coś rozwijać, ale również, żeby coś zablokować" - powiedział Żyndul.

"Jednak nie widzę przeszkód, aby rozpocząć prace nad fuzją przed określeniem założeń bezpieczeństwa energetycznego kraju" - powiedział Żyndul. Zapowiedział, że Nafta Polska do 2 maja przygotuje własny projekt określający bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Dodał, że przed wydaniem decyzji w sprawie fuzji PKN z Mol powinny zapaść decyzje, co do powstania Zintegrowanego Operatora Logistycznego (ZOL) dla sektora paliwowego i prywatyzacji Naftobaz.

„Z tego co wiem, to ostatnio zbliżyły się stanowiska PKN i Vopaku. Ta kwestia to jedno z pytań, dlaczego nie jestem już dzisiaj w stanie odpowiedzieć, czy ma nastąpić fuzja z Mol, czy nie. Dlatego najpierw musi Orlen odrobić lekcję z Vopakiem, czy to się uda, na jakich zasadach, a dopiero później może zapaść decyzja w sprawie fuzji" - powiedział Żyndul.

Prezes zapytany przez PAP, czy minister Skarbu Państwa naciskał na sfinalizowanie fuzji do końca kwietnia, o czym poinformowała wtorkowa "Gazeta Wyborcza", powiedział: "Ja bym to odebrał tak, że był nacisk, aby Nafta Polska i zarząd PKN Orlen przedstawiły konkretne projekty i propozycje fuzji. Zarząd PKN miał do końca marca przedstawić MSP swoje propozycje, jednak ja nie mam informacji, żeby one zostały przedstawione. Odebrałem to tak, że minister chciałby wreszcie wiedzieć, co myśli o tej sprawie i Orlen, i Nafta Polska. Nafta jutro (w środę) przedstawi tę informację".

Zdaniem prezesa obecne rozgrywki polityczne i zamieszanie wokół PKN Orlen mogą uniemożliwić fuzję z MOL.

"Jeżeli to będą trwałe elementy i nie nastąpi uspokojenie, to fuzja może być zagrożona, gdyż inwestorzy mają prawo oceniać to bardzo negatywnie i wycofywać z takich projektów" - powiedział Żyndul.

Rzecznik ministerstwa skarbu Janusz Kwiatkowski powiedział we wtorek PAP, że w przyszłym tygodniu resort przedstawi swoją opinię o budowie środkowoeuropejskiego koncernu paliwowego, który ma utworzyć PKN i MOL. Resort skarbu ma 10,4 proc. akcji PKN Orlen.

W listopadzie ubiegłego roku MOL i PKN Orlen rozpoczęły rozmowy w sprawie współpracy, która może mieć formę fuzji koncernów, utworzenia joint venture bądź wymiany akcji pomiędzy firmami.

Do końca kwietnia obowiązuje list intencyjny między PKN a MOL i do tego czasu oba koncerny miały opracować plan ewentualnej dalszej współpracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Grad

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nafta Polska zaproponuje MSP dalszą prywatyzację PKN