Nafta Polska zdecyduje w marcu o sposobie wniesienia rurociągów PERN-u do Naftobaz

Internet Securities
opublikowano: 17-02-2005, 15:07

Nafta Polska podejmie w marcu decyzję o sposobie wniesienia rurociągów produktowych Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) do spółki Naftobazy, powiedział w czwartek wiceminister skarbu Dariusz Marzec.

Nafta Polska podejmie w marcu decyzję o sposobie wniesienia rurociągów produktowych Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) do spółki Naftobazy, powiedział w czwartek wiceminister skarbu Dariusz Marzec.

„Nafta Polska zakończy w marcu analizy mające na celu określenie trybu zbycia rurociągów produktowych przez Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych Przyjaźń (PERN) na rzecz Naftobaz” – powiedział Marzec podczas sejmowej debaty na temat konsolidacji przemysłu naftowego.

Przekazaniu rurociągów sprzeciwiają się związkowcy PERN-u, którzy – jak podawał w tym tygodniu „Puls Biznesu” – obawiają się, że będzie to wstęp do prywatyzacji Naftobaz z udziałem zagranicznego inwestora strategicznego.

Na bazie Naftobaz, PERN-u i Naftoportu Nafta Polska chce utworzyć Zintegrowanego Operatora Logistycznego (ZOL). Jest to kolejna kwestia ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski po tym, jak Skarb Państwa odzyskał ostatnio kontrolę nad Naftoportem.

Na początku lutego resort skarbu poinformował o zakończeniu transakcji zbycia udziału w Naftoporcie na rzecz PERN-u – spółki stanowiącej w 100% własność Skarbu Państwa i nie przeznaczonej do prywatyzacji. Po zakończeniu transakcji PERN będzie miał 60,6% udziałów w Naftoporcie, PKN Orlen 17,95%, Grupa Lotos 8,79%, Port Północny Sp. z o.o. 3,85%, J&S Service Investment 1,28%, a Skarb Państwa – 1,28%.

Naftobazy są właścicielem 21 baz paliw rozmieszczonych na terenie całego kraju, których łączna pojemność wynosi 1,5 mln m. sześc. Spółka zajmuje wiodącą pozycję w branży magazynowania i przeładunku produktów ropopochodnych, z udziałem w rynku szacowanym na około 58%. Około 60% obrotów firmy pochodzi dzięki współpracy z PKN Orlen.(ISB)

mor/tom/bas

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane