Naftobazy dla PERN i Orlenu

Paweł Janas
04-06-2004, 00:00

Prywatyzacja Naftobaz wróciła do punktu wyjścia, a jej nowa koncepcja znacznie odbiega od rządowej strategii.

Rezygnacja holenderskiej firmy logistycznej Vopak z zakupu Naftobaz (spółki zajmującej się magazynowaniem paliw) postawiła w trudnej sytuacji Naftę Polską. Po dwóch latach poszukiwań inwestora branżowego stanęła w punkcie wyjścia i musi szukać rozwiązania alternatywnego. Niedawno jej przedstawiciele mówili o debiucie giełdowym. Teraz mają kolejny pomysł.

— Część udziałów Naftobaz mogłaby trafić do PERN, operatora rurociągów. Pakiet udziałów mógłby kupić Orlen. Wariant ten nie wyklucza jednak skierowania spółki na giełdę — twierdzi przedstawiciel Nafty Polskiej.

Argumenty za...

Koncepcja przekazania udziałów Naftobaz do PERN i Orlenu ma wiele plusów. Po pierwsze — infrastruktura logistyczna tych firm tworzy dość spójną całość. Rurociągi produktowe PERN przechodzą przez kilka magazynów należących do Naftobaz (Koluszki, Boronów, Nowa Wieś Wielka, Rejowiec, Emilanow). Po drugie — PKN Orlen to główny klient Naftobaz (ponad 50 proc. obłożenia), bez którego nie jest możliwe funkcjonowanie Naftobaz. Ważne też, że rurociągi produktowe PERN wychodzą właśnie z płockiej rafinerii. Skierowanie części spółki na giełdę pozwoliłoby zaś znaleźć niezbędne pieniądze na inwestycje.

...oraz przeciw

Problem jest w tym, że rozwiązanie to z formalnego punktu widzenia nie jest zgodne z rządową „Strategią dla przemysłu naftowego” z września 2002 r. Zakładała ona bowiem, że dla zagwarantowania wolnego dostępu podmiotów do usług Naftobaz należy pozyskać dla niej inwestora branżowego (takim był Vopak). Inwestor ten miał m.in. wzmocnić pozycję przetargową Naftobaz wobec... PKN Orlen.

Program dopuszcza udział płockiej spółki jako mniejszościowego udziałowca. Nic nie mówi natomiast o PERN. Strategia zakładała co prawda powiązania między PERN a Naftobazami, jednak to Naftobazy miały stać się właścicielem części rurociągów PERN.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Naftobazy dla PERN i Orlenu