Naftohaz: Niemcy mogą zmodernizować gazociągi na Ukrainie

PAP
opublikowano: 03-06-2013, 20:45

Niemiecki koncern Ferrostaal i Deutsche Bank rozpatrują możliwość przystąpienia do modernizacji ukraińskiego systemu przesyłania gazu ziemnego – poinformował w poniedziałek w Kijowie wiceprezes państwowej spółki paliwowej Naftohaz Ukrainy Wadym Czuprun.

Ferrostaal i Deutsche Bank współpracują przy modernizacji stacji kompresorowej w Barze na Ukrainie, przez który przebiega gazociąg Sojuz.

„Deutsche Bank i inne firmy, w tym Ferrostaal, nie są przeciwne zaangażowaniu się w modernizację całego systemu przesyłania gazu na Ukrainie” – powiedział Czuprun dziennikarzom.

Przedstawiciel Naftohazu zaznaczył, że decyzja o modernizacji ukraińskiej sieci przesyłowej może być podjęta po ukończeniu modernizacji stacji w Barze.

Ukraińskie gazociągi należą do państwa i zarządzane są spółkę Naftohazu, UkrTransGaz. W kwietniu tego roku UkrTransGaz podpisał z Ferrostaal Industrieanlagen umowę wartą ponad 51 mln euro na modernizację stacji kompresorowej w Barze. Wcześniej, w grudniu ub. roku, kredytu na to przedsięwzięcie udzielił Deutsche Bank.

Ukraińskie gazociągi są główną drogą przesyłania gazu z Rosji na Zachód, w związku z czym Moskwa od lat stara się zdobyć nad nimi kontrolę.

Prawo Ukrainy nie pozwala na dzierżawę gazociągów czy na ich sprzedaż. W kwietniu do parlamentu Ukrainy wpłynął rządowy projekt ustawy, który przewiduje zniesienie zakazu prywatyzacji spółek koncernu Naftohaz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane