Nagana dla wiceburmistrza Nysy za złamanie dyscypliny finansów

  • PAP
opublikowano: 24-02-2019, 12:58

Regionalna Komisja Orzekająca w Opolu uznała wiceburmistrza Nysy Piotra Bobaka za winnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych podczas budowy hali widowisko-sportowej. Za zlecenie bez przetargu prac o wartości przekraczającej milion złotych samorządowiec otrzymał naganę.

Sprawa dotyczyła prowadzonych w 2016 roku prac przy budowie hali widowiskowo-sportowej w Nysie. Według ustaleń rzecznika dyscypliny finansów, wiceburmistrz - wbrew prawu - zlecił bez przetargu i nie powiadamiając prezesa Urzędu Zamówień Publicznych wykonanie szeregu prac na terenie hali. Wartość zamówienia wyniosła 1,1 mln złotych.

Jak poinformowała PAP przewodnicząca Regionalnej Komisji Orzekającej Magdalena Przybylska, w trakcie prowadzonego postępowania obwiniony nie kwestionował ustalonego przez RKO stanu faktycznego, a jedynie jego prawną ocenę. Jak wyjaśniał Bobak, podczas budowy pojawiły się nowe pomysły mające zwiększyć atrakcyjność i funkcjonalność obiektu, więc żeby nie opóźniać terminu zakończenia budowy, pojął decyzję o zleceniu prac "z wolnej ręki" wykonawcy hali - za wiedzą i zgodą burmistrza Nysy. Według obwinionego, działał on w dobrej wierze, a w wyniku jego decyzji budżet miasta nie poniósł żadnej szkody.

W grudniu 2017 roku RKO uznała wiceburmistrza za winnego zarzucanych mu czynów i wymierzyła karę grzywny w wysokości 2,3 tys. złotych. Samorządowiec odwołał się od tej decyzji do Głównej Komisji Orzekającej, która ze względu formalnych, nie kwestionując ustalonego przez pierwszą instancję stanu faktycznego, odesłała sprawę do ponownego rozpatrzenia.

Po ponownym rozpatrzeniu sprawy Regionalna Komisja Orzekająca wydała orzeczenie, w którym zastępca burmistrza został uznany odpowiedzialnym za naruszenia dyscypliny finansów publicznych, za co wymierzono mu karę nagany. Jak poinformowała Przybylska, orzeczenie jest nieprawomocne.

a2bc4ae2-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Samorządu
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE
Puls Samorządu
autor: Aleksandra Rogala
Wysyłany raz w tygodniu
Aleksandra Rogala
Newsletter o inwestycjach i finansach lokalnej administracji.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy