Nagel: EBC nie może pozostawać w tyle za innymi bankami

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 23-06-2022, 21:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Joachim Nagel, członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego uważa, że władze monetarne strefy euro nie mogą pozwolić sobie na zbyt wolne działanie w walce z inflacją, bo grozić to będzie większymi stratami gospodarczymi, informuje Reuters.

Joachim Nagel
Joachim Nagel
POOL / Reuters / Forum

Stojący na czele Bundesbanku oficjel powiedział, że reakcja banków centralnych na obecną inflacje nie może być za słaba i za wolna.

Jeśli polityka monetarna pozostanie w tyle za krzywą dochodowości, konieczne mogą być silniejsze podwyżki stóp procentowych by kontrolować inflację. Stworzyłoby to znacznie wyższe koszty ekonomiczne i podniosło ryzyko recesji – wyjaśnił niemiecki bankier.

Przyznał, że „ryzyko odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych wzrosło w ostatnich miesiącach, dodając, że „…istnieją zagrożenia dla stabilności cen”.

W lipcu, z dużym prawdopodobieństwem, EBC przeprowadzi pierwszą od ponad dekady podwyżkę stóp procentowych, spekuluje się, że wyniesie 25 punktów bazowych. Rynek oczekuje, że stawki wzrosną również po sierpniowym posiedzeniu władz monetarnych, gdyż stopa inflacji na poziomie ponad 8 proc. i czterokrotnie przewyższa przyjęty cel, około 2 proc.

Przedstawiciele EBC uważają, że inflacja w Europie jest napędzana przez rosnące koszty energii i wojnę na Ukrainie, co różni się od sytuacji w USA, gdzie bodźce fiskalne były głównym czynnikiem wzrostu cen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane