Naimski: Polska ma zabezpieczone dostawy gazu

(Marek Druś)
opublikowano: 07-12-2006, 12:08

Z wyliczeń resortu gospodarki wynika, że w najbliższych latach ceny gazu wzrosną "bardzo umiarkowanie", powiedział Naimski.

Polska ma "odpowiednio" zabezpieczone dostawy gazu ziemnego - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister gospodarki Piotr Naimski.

Wyjaśnił, że zapewnia to nam m.in. kontrakt jamalski, dzięki któremu Polska otrzymuje 6,5 mld m sześc. gazu rocznie. Kontrakt ten został podpisany w 1996 r., obowiązuje do 2022 r. i pokrywa około połowę polskiego zapotrzebowania na gaz ziemny.

Wiceminister dodał, że gwarantem bezpieczeństwa dostaw gazu są również nowe umowy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), zapewniające Polsce 0,5 mld m sześc. gazu rocznie oraz nowe umowy Polski z rosyjsko-ukraińską spółką RosUkrEnergo, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2007 r. Podkreślił, że w najbliższych latach zapotrzebowanie Polski na gaz importowany jest pokryte.

Wiceminister gospodarki odpowiadał na pytanie posłów (RLN) Haliny Molak i Bernarda Ptaka.

"Jeżeli chcemy zwiększać zapasy, to musimy za to zapłacić. Bezpieczeństwo kosztuje" - powiedział Naimski. Dodał, że z wyliczeń resortu gospodarki wynika, że w najbliższych latach ceny gazu wzrosną "bardzo umiarkowanie". Wyjaśnił, że do 2013 r. ten wzrost wyniesie od 10 do 13 gr na m sześc., a średni roczny wzrost będzie kształtował się na poziomie ok. 2 gr.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane