Naimski: Polska otrzyma skandynawski gaz

23-05-2007, 11:47

Jestem pewien, że powstanie gazociąg ze  Skandynawii do Polski, leży to w interesie wszystkich partnerów - powiedział w  Sztokholmie wiceminister gospodarki Piotr Naimski. Jego słowa przytacza w  środowym wydaniu dziennik stołeczny "Dagens Nyheter".

Naimski uczestniczy w spotkaniu ministrów handlu i gospodarki Rady Państw Morza Bałtyckiego, której przewodniczy obecnie Szwecja.

Jednym z priorytetów szwedzkich w polityce regionalnej są zagadnienia związane z energetyką, stanowiące też wspólny i bardzo ważny problem dla wszystkich państw leżących wokół Bałtyku. Wiąże się z nim m.in. kontrowersyjna budowa podmorskiego Gazociągu Północnego, łączącego Rosję z Niemcami.

Polska nie traktuje tego przedsięwzięcia jako wyłącznie inwestycji ekonomicznej. Widzi w nim też poważny instrument nacisków politycznych - przypomniał wiceminister.

Powstanie gazociągu, według Naimskiego, stwarza niebezpieczeństwo dzielenia przez Rosję państw europejskich na te, które otrzymują od niej gaz, oraz na te, które są jego dostaw pozbawiane i cierpią na niedostatek energetyczny.

Naimski powiedział, że Polska zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie powstrzymać budowy Gazociągu Północnego. Możliwe jest najwyżej doprowadzenie do pewnych zmian w jego przebiegu.

"Chcemy w związku z tym znaleźć pozytywne wyjście z sytuacji. Najlepszym jest pogłębienie współpracy energetycznej w ramach Unii Europejskiej" - podkreślił wiceminister gospodarki.

Przypomniał, że w tej sytuacji dla Polski najważniejsza staje się realizacja projektu "przesyłania gazu z Norwegii do Polski, w który to projekt są też włączone szwedzkie firmy".

Jak pisze sztokholmska gazeta, Naimski odmówił podania szczegółów związanych z tym tematem. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Naimski: Polska otrzyma skandynawski gaz